"Bölgesel Ürünler Dünya Pazarına Taşınabilir"

"Bölgesel Ürünler Dünya Pazarına Taşınabilir"

Prof. Dr. Fahri Yavuz, 2011 Kış Oyunları ile dünyanın gündemine gelen Erzurum'un, bu tür uluslararası etkinliklerle bölgesel ürünlerinin dünya pazarına taşınabileceğini söyledi.

14.02.2011 16:20 | Son Güncelleme: 14.02.2011 16:20

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Yavuz, 2011 Kış Oyunları ile dünyanın gündemine gelen Erzurum'un, bu tür uluslararası etkinliklerle bölgesel ürünlerinin dünya pazarına taşınabileceğini söyledi.

25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan Erzurum'daki yarışmalar, dünyanın 80 ülkesinde yayınlandı. Erzurum, New York Times Gazetesi'nin kış turizmi noktasında 2011 yılında gidilmesi gereken yerlerle ilgi hazırladığı listede de yer alırken, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Yavuz, yapılacak uluslararası etkinliklerin değerlendirilmesi durumunda, bölgenin, diğer geçim kaynağı sektörler için fırsat oluşabileceğini söyledi. Yüksek rakımdan dolayı Erzurum'un tarım ürünlerinin kaliteli olduğunu belirten Yavuz, özellikle İtalya ve Fransa gibi ülkelerin rakım farklılığını hayvansal ürünlerin pazarlanmasında avantaja dönüştürdüğünü kaydetti. Yavuz, Uluslararası Kış Oyunları'nın küresel saygınlığı artırdığını, bunun ekonomik, politik ve sosyal gelişmeyi ateşleyebileceğini ifade etti. Yavuz, kış oyunları ve bundan sonra yapılacak etkinliklerin iyi yönetilmesi durumunda yöre ürünlerinin ulusal ve uluslararası piyasalara ulaşabileceğini dile getirdi. Prof. Yavuz, şunları söyledi:

"Uluslararası etkinlikten dolayı diğer yerel sektörlerde ortaya çıkan ekonomik canlılık hayvancılık sektörüne de yansıyacaktır. Hayvancılık sektöründe kaliteli ürünü teşvik edecek, yerel ürünlerin ulusal ve uluslararası pazara taşınmasını sağlayacaktır. Bu durum yüksek rakımda hayvansal üretim avantajından yararlanmasına fırsatlar sağlayarak hızlandıracaktır. Kış oyunları sonrasında devam edecek etkinlikler yaygın kapasiteyle yapılmalı, yüksek rakım ile ürün kalitesi arasındaki ilişki iyi işlenerek ürünlerin tanıtımı, kampanya, markalaşma ve reklam çalışmaları yapılması gerekir." - ERZURUM

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: "Bölgesel Ürünler Dünya Pazarına Taşınabilir" - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 21:17:15. #1.14#
title