Bölgesel Kürt Yönetimi Sınır Ötesi İhtimalini Zayıf Görüyor

Bölgesel Kürt Yönetimi Sınır Ötesi İhtimalini Zayıf Görüyor

Erbil Valisi Nevzat Hadi, İran ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a Ortak Sınır Ötesi Operasyon İhtimalinin Zayıf Olduğunu İfade Ederek, "Irak Topraklarına Girmek Kolay Değil. İran, Sınırı Bombalıyor Ancak Boşaltılan Köy Yok" Dedi.

Bölgesel Kürt Yönetimi Sınır Ötesi İhtimalini Zayıf Görüyor

Erbil Valisi Nevzat Hadi, İran ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a ortak sınır ötesi operasyon ihtimalinin zayıf olduğunu ifade ederek, "Irak topraklarına girmek kolay değil. İran, sınırı bombalıyor ancak boşaltılan köy yok" dedi.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, İran ordusunun Kürt köylerini bombaladığını doğruladı. İran ordusunun PKK ve PJAK'a yönelik operasyonlara hız verdiğini kaydeden Hadi, "Türkiye ve İran, PKK nedeniyle sınırımızı bombalıyor. İran ordusunun attığı havan mermilerinde can kaybı yok, ancak büyük maddi hasar var. Kandil Dağı etrafında çok sayıda köyün boşaltıldığı haberleri gerçek dışı. Bunlar çok abartılı haberler. Bölgede boşaltılan köy yok. Boş olan 3 köyümüz Saddam döneminden kalma" diye konuştu.

İran ve Türk ordularının ortak sınır ötesi operasyonunun ihtimalinin zayıf olduğunu da ifade eden Nevzat Hadi, şöyle konuştu:

"Sınır ötesi operasyon olacağını düşünmüyorum. Böyle bir durum olsaydı kendi güvenliğimiz için sınıra asker gönderirdik. Sınır bölgesinde karakol ve askerimiz bulunmuyor. Irak topraklarına girmek o kadar kolay da değil. Doğa şartları çok zor. Biz bu tür girişimlerin hep karşısında olduk. İran'ın da top atışlarına son vermesini istiyoruz. Bombaların atıldığı bölgede çok sayıda vatandaşımız yaşıyor."

PKK'nın 1997 yılından bu yana Kuzey Irak'ın Kürt kentlerinde ofislerinin bulunmadığını kaydeden Vali Hadi, "PKK bizim için de büyük bir sorun. Örgütü kontrol etmek çok zor. Nerede ve ne zaman ortaya çıkacakları belli olmuyor" dedi.

Bölgesel Kürt hükümetinin PKK terör örgütünü Kuzey Irak'tan çıkarmayı planlayıp planlamadığı sorusuna da Nevzat Hadi, "PKK bize bağlı değil. Örgüt ile diyaloğumuz olmadığı için nerede olduklarını bilmiyoruz. Örgüt liderleriyle oturup konuşmayız" yanıtını verdi.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, İran ordusunun sınır ötesi operasyonla ilgili olarak köylere dağıtılan bildirilerden de haberdar olmadığını söyledi.

(AYŞ-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA