Bölgesel Kürt Yönetimi Heyeti, Sistani'yi Ziyaret Etti

Bölgesel Kürt Yönetimi Heyeti, Sistani'yi Ziyaret Etti

Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin Oluşturduğu Heyet, Irak'ın Necef Kentinde Bulunan Ayetullah Ali El Sistani'yi Ziyaret Etti.

Bölgesel Kürt Yönetimi Heyeti, Sistani'yi Ziyaret Etti

Irak bölgesel Kürt yönetiminin oluşturduğu heyet, Irak'ın Necef kentinde bulunan Ayetullah Ali El Sistani'yi ziyaret etti.

Başkent Bağdat'ın yaklaşık 160 kilometre güneyinde bulunan Necef kentinde El Sistani'yi ziyaret eden Kürt yönetimi heyeti, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuyla ilgili Sistani ile fikir alışverişinde bulundu. Heyette Irak Parlamentosu'ndan Halit El Atiye, Arraf Tayfur ve Adnan El Müfti yer aldı. Heyet temsilcisi Müfti, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Sistani'yi ziyaret ederek bazı konularda görüşünü aldık. Sistani, Türkiye'nin PKK sorununun askeri yollarla çözümlenmesinin yanlış olduğunu,

olayın siyasi yollarla çözümlenmesinin daha iyi neticeler doğuracağını söyledi. Ayrıca, Türkiye ve Irak Hükümeti'nin yapıcı ve iyimser yaklaşımlarının en büyük temennisi olduğunu belirtti" dedi. İstanbul'daki toplantıdan olumlu sonuçlar çıkmasını temenni ettiklerini ifade eden Müfti, "Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'ne Türkiye'nin gösterdiği tavırlar konusunda görüşmelerde bulunduk. Bizim temennimiz, Türkiye ile aradaki sorunların biran önce çözümlenerek, ilişkilerimizin iyileştirilmesidir.

Türkiye'deki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'ndan çıkan sonuçlar bizim için önemli olacaktır" diye konuştu.

Heyette yer alan Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Atiye ise, "Bizim isteğimiz Türkiye ile bu konuyu diplomatik yollarla çözümlemektir. Askeri yolla soruna çözüm bulunabileceğine inanmıyorum. Türkiye'nin terör sorunu yeni bir konu değildir. Bu konu çok eskilere dayanmaktadır. Başbakanımız Nuri El Maliki'nin yaptığı açıklamalarda da, sorunun çözümüne yardımcı olacağımızı belirttik" dedi. Son olarak söz alan Tayfur ise, "Irak'ın kuzeyinde herhangi bir terör örgütünün barınmasını kesinlikle kabul etmeyiz.

Fakat Kuzey'deki dağlarda ve sarp bölgelerde PKK terör örgütü var. Türkiye'nin operasyon gerçekleştirmesi durumunda bile, bizler her türlü diplomatik görüşmeler yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

(AR-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA