Bölgenin En Büyük İkinci Otistik Merkezi Diyarbakır'da Açıldı

Bölgenin En Büyük İkinci Otistik Merkezi Diyarbakır'da Açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ikinci otistik çocuk merkezi Diyarbakır'da törenle açıldı.

Bölgenin En Büyük İkinci Otistik Merkezi Diyarbakır'da Açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ikinci otistik çocuk merkezi Diyarbakır'da törenle açıldı. Vali Mustafa Toprak'ın merkezle ilgili gazetecilere bilgi verdiği sırada otistik bir çocuğun müdahalesine maruz kalması, gülüşmelere yolaçtı. Merkezde bulunan öğrenciler, açılış sonrası keman ve gitar eşliğinde öğretmenleriyle dans etti.

Diyarbakır-Elazığ Karayolu'nun 3'üncü kilometresinde bulunan İbni Sina Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, bugün törenle hizmete açıldı. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ın açılışını gerçekleştirdiği otistik çocuk merkezindeki törene AK Parti Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrezak Tekin ve Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Mine Onur ile otistik çocukların aileleri katıldı.

Vali Toprak eğitim merkezinin açılışını yaptıktan sonra, merkezde eğitim görecek çocuklar ve aileleri tarafından kendisine çiçek ve Türk Bayrağı hediye edildi. Vali Toprak, daha sonra otistik merkezindeki sınıfları gezerek görevlilerden bilgi aldı.

Burada eğitim gören çocuklarla da sohbet eden Vali Toprak, merkezin 9 derslikten oluştuğunu ve 72 öğrenci kapasiteli olduğunu söyledi. Yaşları 3 ila 15 arasında değişen otistik çocukların merkezde eğitim göreceğini anlatan Vali Toprak, 72 çocuğumuz burada birebir eğitim ve grup eğitimi alacak. Hastalığımızın daha az hafif hissedilmesi ailelerimizin rahatlatılabilmesi ve 3-15 yaş arasındaki otistik çocuklarımız burada eğitim alacaklar. Uyumlaştırmadan sonra grup eğitimleri de olmak üzere bu faaliyet devam edecek. İlimizde 250'ye yakın 3 ila 15 yaş arasında otistik çocuğumuzun olduğu ifade ediliyor. Daha önce burada Şair Nesini İlköğretim Okulu vardı. Atıl bir şekilde kullanılıyordu. Bu mekanı hızlı bir şekilde devreye sokmuş olduk. İç donanım ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın katkısı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız da bahçe düzenlemesi konusunda bize katkı sağladı. Otistik Derneği üyeleri ve aileler buraya nasıl bir yön verilmesi konusunda bize yön verdiler. Bu merkez Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Malatya'dan sonra tek merkez. Şu anda 33 çocuğumuz burada dedi.

OTİSTİK ÇOCUĞUN HAREKETİ ODADAKİLERİ GÜLDÜRDÜ

Otistik Merkezi'ndeki bir salonda gazetecilere bilgi veren Vali Toprak konuşması devam ederken otistik bir çocuk valinin yanağına vurarak, Ne oldu söylüyorsun sözüne karşılık Vali Toprak da, Söylemeye devam ediyorum, birazdan bitireceğim. Diyor ki çok oldu herhalde şeklinde karşılık vermesi gülüşmelere yolaçtı.

Otistik çocuğun müdahalesi yüzünden konuşmasına ara veren Vali Toprak, Bizim yaklaşık 26 okulumuzda özel sınıflar var. Okullarımız da kaynaştırma eğitiminin verildiği sınıflar var. Resmi olarak bu tarz hizmet alanların sayısı aşağı yukarı 5 bin 600 öğrenci. Bunların 501 tanesi konumları, durumları hastalık durumları, boyutu itibarı ile evden okula, okuldan eve taşınıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'mızın katkısı ve görevi. Bununla birlikte 47 tane özel eğitim kurumlarında rehabilitasyon merkezlerinde 7 bin 300 çocuğumuza destek eğitimi veriliyor şeklinde konuştu.

Merkezin koridorundaki bir köşede keman çalan 2 kız ve gitar çalan bir erkek öğrenci, tören boyunca müzik dinletisi sundu. Merkezdeki kadın bir öğretmen, sürekli yaramazlık yapan bir otistik öğrenciyi, gitar ve keman eşliğinde vals yaparak ikna ettiği görüldü.