Bodur Elma, Simavlı Çiftçilerin Yeni Gözdesi Oldu

Bodur Elma, Simavlı Çiftçilerin Yeni Gözdesi Oldu

Kütahya'nın Simav İlçesinde Çiftçiler, Son Yıllarda Üretim Maliyeti Az Olduğu İçin Bodur Elma Yetiştiriciliğine Yönelmeye Başladı.

Bodur Elma, Simavlı Çiftçilerin Yeni Gözdesi Oldu

Kütahya'nın Simav ilçesinde çiftçiler, son yıllarda üretim maliyeti az olduğu için bodur elma yetiştiriciliğine yönelmeye başladı.

Bodur elma yetiştiriciliğinin son yıllarda artış gösterdiğini belirten Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, "Bodur elma, diğer elmaların aksine bölgemize iyi uyum sağladı. Her yıl düzenli bir şekilde verim veriyor. Bunun yanında ağaçlar kısa boylu olduğundan, çiftçi merdiven kullanmadan yerden budamasını yapabiliyor. Aynı zamanda çiftçi arzu ettiği şekilde ağacı terbiye ediyor, dallarına yön verebiliyor" dedi. Bodur elmanın klasik elma türlerine nazaran yazlık ve kışlık ilaçlı mücadelesinin de kolay

olmasının üreticilere cazip geldiğini ifade eden Kadir Bütüner, "Son birkaç yıl içerisinde çiftçimiz bahçelerindeki normal elmaları söküp yerine bodur elma dikmeye başladı. Bodur, elma çiftçinin yeni gözdesi oldu" diye konuştu.

Bodur elma yetiştiriciliğinin ilçenin daha çok Akdağ, Naşa, Şenköy, Kestel, Yaykın ve Hisarbey gibi beldelerinde olduğunu vurgulayan Bütüner, "Bodur elmadan geçen yıl yaklaşık 8 ton civarında ürün hasat edilmişti. Üretim alanlarının beş katına çıkmasıyla bu yılki rekoltenin 40 ton civarında olmasını tahmin ediyoruz. Bodur elma yetiştiriciliğinin gelecek yıllarda ilçede daha geniş bir alana yayılmasını bekliyoruz. Çünkü çiftçi hastalık ve zararlılarla mücadele başta olmak üzere seyreltme ve hasat gibi

kültürel işlemlerin yerden yapılabilmesi ve üretim maliyetinin çok düşük olması nedeniyle bodur elma yetiştiriciliğini çok sevdi. Üretici bodur elma sayesinde işgücünden de karlı çıkıyor" ifadelerini kullandı.

(MY-EFE-OK-Y)