Bodrum Pedesa Festivali Sona Erdi

Bodrum Pedesa Festivali Sona Erdi
CHA - Haberler | Güncel

Muğla'nın Bodrum ilçesi Konacık beldesinde düzenlenen Uluslararası Pedasa Tarih, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.

Muğla'nın Bodrum ilçesi Konacık beldesinde düzenlenen Uluslararası Pedasa Tarih, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.

Pedasa Festivali'nin son günü, sabahın erken saatlerinde Konacık Belediyesi Halı Saha yanından Doğa Yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş ekibinin gelmesi ile birlikte Pedasa Antik Kenti Festival alanındaki yöresel etkinlikler ve tiyatro gösterileri başladı. Ayrıca, etkinlikte Pedasa İzcileri tarafından şarkılar söylendi. Etkinlikte bir konuşma yapan Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, "Konacık, belediyeciliğin Bodrum Yarımadası'ndaki adresi. Bundan sonra da kültürün ve sanatın adresi olmaya devam edecek. Altyapı ve üstyapıdaki sorunlarımız her geçen gün azaldıkça, bu tür etkinliklere çok daha fazla bütçe ve emek harcamaya devam edeceğiz. Çünkü biz Konacıklılar olarak 3 bin 500 yıllık bir tarihi varlığa sahibiz. 3 bin 500 yıllık bir Leleg kentinin bugünkü mirasçılarıyız. Denizden 5 km içerde ve 300 metre yükseklikte ve doğa harikası bir yer. Adım attığımız topraklarda mezarlarla, tarihi kalıntılarla karşılaşıyoruz. " dedi.

Muğla Üniversitesi Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Pedasa antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ise şunları söyledi: "5. yıl burada kazılara başlayacağız ve biz sadece Pedasa'da arkeolojik olarak değil, buranın bir park alanına dönüşmesi içinde büyük bir uğraş veriyoruz. Bu uğraşta başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, ikinci sırada da Konacık Belediyesi gelmektedir. Bu kazıları biz Muğla Üniversitesi ve Bakanlık adına yürütüyoruz. Bugüne kadar bulduğumuz çalışmaların sonuçları bilime de büyük katkılar sağlıyor. Pedasa'nın korunması için hepimize çok ciddi görevler düşüyor. Bu bağlamda bugüne kadar verdiği destek için Belediye Başkanımıza ve çalıştığımız alanların mülkiyet sahiplerine çok teşekkür ediyorum. " Uluslararası Pedasa Tarih, Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinde; Konacık Cahit Özvezneci İlköğretim Okulu öğrencilerinin sunmuş olduğu halk oyunları gösterisi, anaokulu öğrencilerinin ise "Yeşil Ördek" ve "Çiftetelli" gösterileri ilgi ile izlendi. Konacık Belediyesi'nin minik öğrencilerden oluşan Tiyatro Topluluğu'nun "Meslekler Oratoryosu" ve "Mausoleum" adlı tiyatro gösterileri büyük beğeni topladı.

Festival kapsamında sahne alan Bodrum Anadolu Lisesi müzik öğrencileri hem enstrüman çalıp hem de şarkı söylediler. Konacık Belediyesi Pedasa Halk Oyunları Ekibi ise giydikleri yöresel kıyafetlerle gözlere, müzikleriyle kulaklara hitap ederek büyük alkış aldılar. Muğla Üniversitesi Etkileşim Topluluğu'nun sundukları tiyatro gösterisi ise vatandaşlar tarafından dikkatle izlendi.

Etkinliklere katılan vatandaşlar, Mustafa Ergene ile yöresel türküler eşliğinde oynadılar. Ayrıca, etkinlikte çeşitli animasyon gösterileri de yer aldı. Festival etkilikleri kapsamında kaşıkla yumurta taşıma, yoğurt yeme ve çuval ile yürüme yarışmaları düzenlenerek, birinci, ikinci ve üçüncülere Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun tarafından ödülleri verildi. Uluslararası Pedasa Tarih Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerine sponsor olan firmalara ise Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Niyazi Turgay, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız, Konacık Pedasa Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Dilek Nergiz, Konacık Cahit Özvezneci İlköğretim Okulu Müdürü Emin Geçin ile Bodrum Anadolu Lisesi Süleyman Özcan tarafından plaketleri takdim edildi. Pedasa Antik Kenti yer sahiplerine de Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun tarafından plaket verildi.

Ayrıca, festival etkinlikleri kapsamında vatandaşlara ücretsiz keşkek, pilav, ayran ve lokma dağıtıldı.

Bodrum Pedesa Festivali Sona Erdi
Bodrum Pedesa Festivali Sona Erdi

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title