Bodrum Hayvan Barınağı Projesi Beğenilmedi
Haberler » Güncel » Bodrum Hayvan Barınağı Projesi Beğenilmedi - Haber

Bodrum Hayvan Barınağı Projesi Beğenilmedi

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan Hayvan Barınağı Projesi, hayvanseverlerin "Hayvanlar için toplama kampı istemiyoruz.

Bodrum Hayvan Barınağı Projesi Beğenilmedi

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan Hayvan Barınağı Projesi, hayvanseverlerin "Hayvanlar için toplama kampı istemiyoruz. Sokak hayvanları esir değildir" tepkisi ile karşılandı. Birlik sözcüsü ve Bitez Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Çömez, "Proje hayata geçirilmeden önce hayvanseverlerle toplanıp görüşlerini almak istedik. Bu önerileri belediyeler birliğine sunup sokak hayvanlarımız için en uygunu hangisi olacaksa o yönde çalışmalara hız vereceğiz" dedi. Toplantıya kolunda 'YONCA Made İn Turkey' yazılı dövme ile katılan sanatçı Yonca Evcimik, sert çıkışları ve ciddi önerileri ile dikkat çekti.

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, tedavisi, barınması ve bakımı için Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği tarafından Ortakent-Yahşi beldesinde 100 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan 'Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği Sokak Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Bakım Alanı' projesini, Birlik sözcüsü İbrahim Çömez tanıttı. Sanatçı Yonca Evcimik ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya, Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, Bodrum Belediyesi Çevre Müdürü Dilek Ecehan ile aralarında yabancıların da bulunduğu hayırseverler katıldı.

SORUN HAYVanLAR DEĞİL, TATİLCİLER

Bodrum Belediyesi Çevre Müdürü Dilek Ecehan, turizm bölgesinde yaşanan en büyük sorunun sahipsiz sokak hayvanları olmadığını, aksine sokak hayvanlarını besleyen tatilciler olduğunu belirtti. Ecehan, "Sorun, özellikle yazlıkçıların ve ikinci konut sahiplerinin yaz aylarında sahiplendikleri kedi ve köpekleri geldikleri illere dönerken terk edip gitmelerinde yatıyor. Sokak hayvanları bu nedenle açlığa terk edildikleri gibi psikolojik travma geçiriyorlar. Bu nedenle yazlıkçıların sahiplendikleri hayvanları sokağa terk edip gitmemeleri konusunda bilinçlendirilmeleri gerekli" dedi. Toplantıda önümüzdeki yıl turizm sezonunun başlangıcından itibaren yazlıkçılara yönelik bilinçlendirme toplantıları düzenlenmesine karar verildi.

YONCA MADE İN TURKEY

Yılın büyük bölümünü Bitez'de satın aldığı evinde geçiren Türk pop müziğinin ünlü ismi Yonca Evcimik, toplantıda sağ koluna yaptırdığı ve büyük harflerle YONCA (YON, C ve A işareti yerine Ay yıldız konulmuş) ve Made İn Turkey dövmesi ile dikkat çekti.

Toplantıda sık sık yaşanan tartışmalara dikkat çeken ve zaman zamanda sert tepki gösteren Yonca Evcimik şunlrı söyledi:

"Sokak hayvanlarını korumak ve onların yaşamlarına sahip çıkmak istiyorsak, anlamsız tartışmaları bir kenara bırakıp onlar için en iyi olan projeleri hazırlayıp bir an önce hayata geçirmeliyiz. Bugüne kadar hayvanseverler sürekli dernek kurup ayrı ayrı gruplar halinde hareket ettikleri için sorun sokakta kaldı. Burada da benzer tartışmaları yapmak yerine ortak bir noktada buluşup yarımadadaki sokak hayvanlarının barınması, kısırlaştırılması için belediyelerin hazırladığı projelere destek vermeli, projenin nasıl olması gerektiği üzerinde durmalıyız. Çünkü şu ana kadar, sivil toplum örgütlerinin, yerel yönetimlerin desteği olmadan sokak hayvanları için proje üretemediği, sahip çıkılamadığı görüldü. Barınaklar oluşturulmalı, ancak hayvanlar için esir kamplarına dönüştürülmemeli. Bu nedenle sivil toplum örgütleri belediyeler ile birlikte hareket etmeli. Sokak hayvanlarının beklemeye tahammülü yok kış geldi."

Toplantıda, hayvanseverlerin yoğun itirazları üzerine Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan barınak projesinin bir kez daha gözden geçirilmesine karar verildi. HAYTAP Genel Sekreteri Nilgün Çıtırık ise Türkiye'de Adana başta olmak üzere birçok ilde barınak yerine mahalle ve beldelerde butik hayvan üniteleri kurularak daha başarılı olunduğu ve bu nedenle beldelerde butik üniteler oluşturulması için proje üretilmesini önerdi.

Başkan Çömez Bodrum yarımadasında 11 belediyenin sadece ikisinde (Bodrum ve Turgutreis) hayvan barınağı ve bakım evi bulunduğunu, bu sayının yetersiz olması nedeniyle Belediyeler Birliği tarafından proje hazırlandığını söyledi. Çömez, "Amacımız sağlıklı hayvanları aşılayıp kısırlaştırırken yeniden doğaya salıvermek. Ancak bakıma muhtaç, hastalıklı, sakat ve yaşlı sokak hayvanlarının da bu barınakta yaşamlarını sağlamak. Proje hayata geçirilmeden önce hayvanseverlerle toplanıp görüşlerini almak istedik. Bu önerileri Belediyeler Birliği'ne sunup sokak hayvanlarımız için en uygunu hangisi olacaksa o yönde çalışmalara hız vereceğiz" dedi. - Muğla/ Bodrum

Kaynak: DHA