Bodrum'daki Sel Felaketinin Faturası 15 Milyon Liradan Fazla

Bodrum'daki Sel Felaketinin Faturası 15 Milyon Liradan Fazla

Bodrum'daki Sel Felaketinin Faturası 15 Milyon Liradan Fazla
CHA - Haberler | Güncel

MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun, Muğla'nın Bodrum İlçesindeki Sel Felaketini TBMM'ye Taşıdı

MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki sel felaketini TBMM'ye taşıdı. Ergun, zararın 15 milyon liradan fazla olduğunu söyledi.

Yağış ve selin özellikle Bodrum'a bağlı Ortakent-Yahşi, Gündoğan, Turgutreis, Bitez ve Yalı beldelerinde etkili olduğu belirten Milletvekili Ergun, özellikle Ortakent-Yahşi'de zararın çok büyük olduğuna dikkat çekti. Ergun, "Birçok evin yanısıra oteller ve işyerleri selden etkilenmiştir. İçlerindeki eşyalar ve aletler kullanılamaz hale gelmiştir. Köprüler yıkılmış, yollar bozulmuş, kanallar parçalanmış, istinat duvarları çökmüştür. Hasarın maddi boyutu, sadece Ortakent-Yahşi beldesinde 10-15 milyon lira civarındadır." dedi.

Burasının Bodrum'un en uzun sahiline sahip beldesi olduğuna işaret eden Metin Ergun, şunları söyledi: "Mavi bayraklı plaja ve çok sayıda otele sahip olan bu beldenin altyapısı, selden yüzde 80 oranında zarar görmüştür. Felaketin yaralarını, belediyenin imkanlarıyla sarmak mümkün değildir. Bodrum'da turizm sezonunun mayıs ayında başladığını gözönünde bulundurursak, Ortakent-Yahşi ve Bitez'deki tesislerin ve altyapının üç ay gibi kısa sürede hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Turizmimiz etkilenirse, hasarın mali boyutu katlanarak artacaktır. Devletin tüm gücü buraya sevk edilmelidir. Hasar tespit işlemleri hemen bitirilmeli ve bölge âfet kapsamına alınmalıdır. Bu işlemler devam ederken hayatı normale çevirmeleri, yol ve köprü gibi altyapı ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belediyelere acilen maddi imkân sağlanmalıdır. En büyük hasarı gören Ortakent-Yahşi beldesinin bu tarz ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 3 milyon liraya ihtiyacı vardır."

Selden zarar gören vatandaşların, özellikle otel ve restoran gibi işletme sahiplerinin vergilerini erteleme imkanının da araştırılmasını isteyen Miletvekili Ergun, "Hazır torba yasa görüşülürken böyle bir fırsatı tanıyalım. Böyle bir düzenleme, zor durumda olan esnafımıza rahat nefes aldıracaktır." şeklinde konuştu. Bir daha böyle felaketler yaşanmaması veya hafif atlatılması için bölgede dere ıslahlarının yapılması, kanal, köprü, yol gibi altyapı unsurlarının standarta uygun inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Ergun, şunları kaydetti: "Ne yazık ki arazi çok kıymetli olduğu için dere yataklarının kenarları istimlak edilmediği gibi zamanında yerleşime de izin verilmiştir. Hattâ dere doldurularak yol haline getirilmiştir. Bu yüzden ıslah çalışmaları oldukça pahalıya mal olacaktır. Bu sel, daha büyük felaketlerin habercisi olarak algılanmalı ve tedbir alınmalıdır. Burası turizm beldemiz olduğuna ve hepimizi ilgilendirdiğine göre bölgedeki bütün dereler DSİ tarafından incelenip projeleri yapılmalı, belediye işbirliğiyle acilen ıslah edilmelidir." - MUĞLA

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title