Bodrum'daki Mülteci Faciasında Kayıplar İçin Aramalar Sürüyor
Haberler » Güncel » Bodrum'daki Mülteci Faciasında Kayıplar İçin Aramalar Sürüyor - Haber

Bodrum'daki Mülteci Faciasında Kayıplar İçin Aramalar Sürüyor

Muğla'nın Bodrum İlçesi açıklarında, 8 metrelik sürat teknesinin batmasıyla, 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan umuda yolculukta kaybolan 19'u mülteci 1'i Türk kaptan 20 kişi için bölgedeki arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Bodrum'daki Mülteci Faciasında Kayıplar İçin Aramalar Sürüyor

'nın İlçesi açıklarında, 8 metrelik sürat teknesinin batmasıyla, 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan umuda yolculukta kaybolan 19'u mülteci 1'i Türk kaptan 20 kişi için bölgedeki arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Gece ara verilen ve sabah tekrar başlayan çalışmada, mültecilere ait olduğu sanılan bazı eşyalar, Kara Ada yakınlarında bulundu.


Yunanistan'ın Adası'na yasa dışı yollarla ulaşmak için Bodrum'un Yalıçiftlik Mahallesi yakınlarından, dün (perşembe) saat 03.00'te yola koyulan 30 mülteci ve 1 Türk kaptanın içinde bulunduğu 8 metrelik sürat teknesi, dalgalı denizde Kara Ada yakınlarında battı. Pakistan ve Suriye uyruklu mültecilerden 4'ü kurtuldu, hastanede tedaviye alındı. Sahil Güvenlik ekipleri havadan ve denizden yaptığı aramada kurtarma çalışmalarında 7 mültecinin cesedine ulaştı. Gece hava kararınca çalışmalara ara verildi. Sabahın ilk ışıklarıyla, 19'u mülteci 1'i Türk kaptan olmak üzere kayıp 20 kişi için bölgede havadan ve denizden tekrar çalışmalar başladı. Milta Marina A.Ş.'de konuşlu Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekipleri de çalışmalara destek verdi. Günübirlik tur yapan bazı tur tekneleri, Kara Ada yakınlarında mültecilere ait olabileceği değerlendirilen eşyalar buldu. Yunan sularında ve uluslararası sularda, İstanköy'den hareket eden 2 Yunan sahil güvenlik botuyla arama kurtarma çalışması yapğldığı görüldü. Öte yandan; 7 mültecinin cenazesi bugün otopsi yapılmak üzere Muğla Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Polis ise mültecilere tekne temininde yardımcı oldukları iddiasıyla 2 Türk'ü gözaltına aldı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler