Bodrum'da Orman Yangını

Bodrum'da Orman Yangını

Muğla'nın Bodrum İlçesinde Çıkan Orman Yangınında Geçtiğimiz Yıllarda Ağaçlandırma Çalışması Yapılan 20 Hektarlık Alan Tamamen Yanarken, Yangına Müdahale Eden Orman İşçileri de Yanma Tehlikesi Geçirdi. Jandarma, Yangına Neden Olduğu İleri Sürülen 4 İnşaat İşçisini Gözaltına Aldı.

Bodrum'da Orman Yangını

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan orman yangınında geçtiğimiz yıllarda ağaçlandırma çalışması yapılan 20 hektarlık alan tamamen yanarken, yangına müdahale eden orman işçileri de yanma tehlikesi geçirdi. Jandarma, yangına neden olduğu ileri sürülen 4 inşaat işçisini gözaltına aldı.

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Gündoğan beldesinde bulunan çöplük yakınındaki alanda saat 15.30 sıralarında başlayan yangın kısa sürede büyüdü. Belediye hoparlörlerinden yapılan anonslarla köy sakinleri teknelerini limandan uzaklaştırmaları konusunda uyarılırken, imkanı olanların traktör, kamyon ve kamyonetleriyle yangın bölgesine su getirmeleri istendi. Yangının bölgedeki yerleşim alanları ve otellere sıçramasının engellenmesi için orman işçilerinin çalışmalarına zaman zaman köylüler de katıldı.

Yangına 1 helikopter ve 16 arozöz ile müdahale edilirken, Bodrum ve bağlı belde itfaiye ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına destek verdi. 150 orman işçisinin görev aldığı çalışmalara Antalya'da bir yangına müdahale eden 2 uçak da dönüşte katıldı. Kuru ot ve dikenlerin bulunduğu alanlarda orman işçileri zor anlar yaşadı. Yer yer şiddetini artıran rüzgar, alevlerin yükselerek hızla ilerlemesine neden olurken, yangına müdahale eden orman işçileri yanma tehlikesi atlattı.

Yangında zarar gören 20 hektarlık alana TEMA Vakfı tarafından ağaçlandırma çalışması yapılmış olduğu ve alanın genç fidan, maki ve çalı ağırlıklı yapıya sahip olduğu bildirildi. Yangında alevleri görüntülemek isteyen basın mensupları da zor anlar yaşadı

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yangına neden oldukları iddia edilen 4 inşaat işçisi, jandarma tarafından gözaltına alındı.

(OS-VB-OK-Y)