Bob Geldof: "AB'nin Türkiye'ye İhtiyacı Var"

Bob Geldof: "AB'nin Türkiye'ye İhtiyacı Var"

Ünlü Müzisyen ve Aktivist Bob Geldof, Türkiye'nin Mutlaka AB Üyesi Olması Gerektiğini Belirterek, "Türkiye Son Yıllarda Ortalama Yüzde 7.5 Büyürken, Bu Oran Batı Avrupa Ülkelerinde Yüzde 2. Türkiye Gibi 70 Milyonluk Dinamik Bir Güce İhtiyacımız Var" Dedi.

Bob Geldof:

Ünlü müzisyen ve aktivist Bob Geldof, Türkiye'nin mutlaka AB üyesi olması gerektiğini söyledi. Geldof, "Türkiye son yıllarda ortalama yüzde 7.5 büyürken bu oran batı Avrupa ülkelerinde yüzde 2. Türkiye gibi 70 milyonluk dinamik bir güce ihtiyacımız var" dedi.

Afrika'daki yoksulluğa karşı düzenlediği kampanyalar ve konserlerle efsaneleşen ünlü İrlandalı müzisyen Bob Geldof, Marka Konferansı kapsamında Yapı Kredi World'ün davetlisi olarak İstanbul'a geldi. World üyesi iş yerlerinin temsilcilerine Çırağan Sarayı'nda "Vizyoner Olmak ya da Kurban Olmak" başlıklı bir konferans veren Geldof, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinden geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi ziyaret eden Papa 16. Benedict'e ilişkin görüşlerine kadar, ilginç açıklamalarda bulundu.

"ARTIK TÜRKİYE'YE GİRERKEN BANA PASAPORT SORMUYORLAR"

Geldof, daha önce birkaç kez Türkiye'ye geldiğini ama ilk kez bu sefer ülkeye girişi sırasında pasaport kontrolünden geçmediğini ifade ederek, "Artık Türkiye'de de Avrupa ülkelerinde olduğu kadar tanınıyorum demek ki" dedi. 90'lı yıllarda iki kez 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile röportaj yaptığını hatırlatan Geldof, "Türkiye, 21. yüzyılın dünyası için çok önemli bir ülke. AB, Türkiye'yi üyeliğe kabul etmezse, İkinci Dünya Savaşı sonrasından beri yürüttüğü iç çekişmelere saplanıp kalacak" diye konuştu. Türkiye'nin ne olursa olsun birliğe üye olması gerektiğinin altını çizen Geldof, "Türkiye son yıllarda ortalama yüzde 7.5 büyürken bu oran batı Avrupa ülkelerinde yüzde 2. Türkiye gibi 70 milyonluk dinamik bir güce ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye'den limanlarını Rumlara açmasını istemenin, üyelik yolunda Türkiye'nin önüne çıkarılmış siyasi bir bahane olduğunu savunan Geldof, "Önümüzdeki dönemde hem AB'de hem de Türkiye'de çok önemli seçimler var. Seçim sezonunu atlatıp, bu konuda yapılması gerekenlere karar vermeliyiz" diye konuştu.

"AKP, AB SÜRECİNE İNANIYOR"

Geldof, AKP hükümetinin iktidara geldiği ilk günlerde hem Türkiye'de hem de Avrupa kamuoyunda endişe ile karşılandığını, ancak sonrasında hayata geçirilen reformlarla bu görüşlerin değiştiğini söyledi. Türkiye'nin laik bir ülke olduğunu, AKP'nin de ileriye bakan ve AB sürecine inanan bir hükümet olduğunu dile getiren Geldof, "Bu da Atatürk geleneğine uyan bir durum" dedi.

"TÜRKİYE BÖLGESİNİN EKLEMİ"

Türkiye'nin Asya ve Avrupa'da her zaman için "eklem" bir ülke olduğunu söyleyen Geldof, "Romalılar, Yunanlılar, Türkler hep gelip bu topraklara yerleşmiş. Kültürlerin kaynaşması ile birlikte sanatta ve edebiyatta muhteşem bir patlama oldu ve yine olacak. Bunu bastırmak mümkün değil. Bundan korkmamak gerek" diye konuştu. Sadece Londra'da 350 bin Türk'ün yaşadığını vurgulayan Geldof, "Türkler gittikleri ülkelere çok kolay adapte oluyorlar ama geleneklerinden de kopmuyorlar" dedi.

PAPA'YA "İSLAM" ELEŞTİRİSİ

Geldof, konuşmasında, Papa 16. Benedict'in Hz. Muhammed hakkında söylediği ve İslam dünyasında büyük yankı uyandıran sözlerine de değindi. Papa'nın çok önemli bir entelektüel ve din adamı olduğunu belirten Geldof, "Ancak, liderleri lider yapan şey, insanların duyguları konusunda hassas olmalarıdır. Papa'nın ne zaman konuşup ne zaman çenesini kapayacağını bilmesi, 21. yüzyılda 14. yüzyıldan kalma açıklamalar yapmaması lazım" diye konuştu.

"ORHAN PAMUK'UN NOBEL ALMASINDAN GURUR DUYMALISINIZ"

Konferansın ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Geldof, bir gazetecinin yazar Orhan Pamuk ile ilgili düşüncelerini sorması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bir yazarınızın Nobel Edebiyat Ödülü gibi bir ödülü almış olmasından büyük gurur duymalısınız. Nobel siyasi bir ödül değil. Pamuk da bu ödülü büyük bir yazar olduğu için aldı. Onun sanatını yaratan sizin kültürünüz olduğu için, bu başarıdan mutluluk duymalısınız. Çok büyük bir sanatçı, çok büyük bir yazar."(ANKA)