Bmmyk Haberleri

Bmmyk haber, Bmmyk son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bmmyk - 19.12.2019
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'den Türkiye'ye övgü Açıklaması
Grandi, BM Cenevre Ofisi'nde dün başlayan ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile İsviçre'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birinci Küresel Mülteci Forum'unun sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Bmmyk - 18.12.2019
İsviçre'deki Küresel Mülteci Forumu sona erdi
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Türkiye'nin de eş başkanı olduğu 1'nci Küresel Mülteci Forumu'nda yapılan ilk analizlerin 7,7 milyar dolar taahhütte bulunulduğunu gösterdiğini duyurdu.
Bmmyk - 18.12.2019
Dünya Göçmenler Günü etkinliği
Başkentte 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, Ankara Valisi Şahin, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilci Yardımcısı Yuka Hasegawa, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Temsilcisi Mazen Aboulhosn ve Türkiye'de ikamet eden çok sayıda göçmen ve sığınmacı katıldı.
Bmmyk - 18.12.2019
Cenevre'de "Hayat Devam Ediyor, Sanat Devam Ediyor" sergisine büyük ilgi
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve İsviçre'nin ev sahipliğinde, Pakistan, Etiyopya, Almanya ve Kosta Rika'nın eş başkanlığındaki forumda açılan karma sergi, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sanatçıların yaptığı resimlerden derlendi.
Bmmyk - 17.12.2019
BM Yüksek Komiseri Grandi'den "Suriyelilerin geri dönüşüne" ilişkin açıklama Açıklaması
Grandi, foruma uluslararası toplumun ilgisinin oldukça etkileyici olduğunu, 3 bin katılımcının kayıt yaptırdığı forumun, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarihinde düzenlenen en büyük etkinlik olduğunu kaydetti.
Bmmyk - 17.12.2019
Küresel Mülteci Forumu Cenevre'de başladı
Genel Sekreter, "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) kayıtlarına göre bu bugüne kadarki en yüksek sayı.
Bmmyk - 16.12.2019
Dominik Cumhuriyeti Venezuelalılardan vize isteyecek
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'yı terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığını açıklamıştı.
Bmmyk - 16.12.2019
Emine Erdoğan: "Son 30 yılda bebek ve çocuk ölümlerini en hızlı düşüren ikinci ülkeyiz"
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (BMMYK), davetlerinden ötürü şükranlarını sunan Emine Erdoğan, Türkiye'nin yaklaşık 4 milyon mülteciyi ağırlayarak, dünyanın ağır yükünü omuzlayan ve göç dalgalarıyla gelenleri hiçbir ayırım yapmadan kucaklayan bir ülke olduğunu kaydetti.
Bmmyk - 15.12.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsviçre ve Malezya'yı ziyaret edecek
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) ev sahipliğinde düzenlenecek forumda Erdoğan, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'nin daveti üzerine Kosta Rika, Pakistan, Etiyopya ve Almanya devlet adamlarıyla eş başkanlık yapacak.
Bmmyk - 14.12.2019
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Suriye'de herhangi bir ulusal gündemden önce Suriye halkı...
Türkiye'nin, hiçbir Suriyeliyi ülkesine gönülsüz şekilde geri dönmeye ya da gelmediği bir bölgeye gitmeye zorlamadığını, bu prensibi de devam ettirdiğini söyleyen Kalın, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleriyle ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BMMYK ile görüşmeler yaptıklarını bildirdi.
Bmmyk - 13.12.2019
BM'den Güney Sudan'daki partilere "ulusal birlik hükümeti kurulması" çağrısı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi, Güney Sudan'da iç savaşın patlak vermesinden 6 yıl sonra ülkedeki siyasi partilere, "kalıcı barışın sağlanması için kapsayıcı bir ulusal birlik hükümeti oluşturulması" çağrısında bulundu.
Bmmyk - 13.12.2019
BM'den dünya genelindeki Afganistanlı mültecilere "destek" çağrısı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Afganistan'da yerinden edilmiş 4,6 milyon kişiye ve onlara ev sahipliği yapanlara verilen desteğin yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.
Bmmyk - 06.12.2019
BM, Brezilya'nın "Venezuelalı sığınmacıları mülteci olarak tanıma hamlesinden" memnun
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Babor Baloch, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "BMMYK, Brezilya'nın binlerce Venezuelalı sığınmacıyı ilk bakışta mülteci olarak tanıma hamlesini memnuniyetle karşılamaktadır.
Bmmyk - 06.12.2019
BM, Avustralya'nın sığınmacıların tedavisini sağlayan yasayı kaldırmasına tepkili
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Avustralya'nın, Papua Yeni Gine'nin Manus Adası ve Nauru'daki gözaltı merkezlerinde tıbbi tedaviye muhtaç sığınmacıların Avustralya'da tedavi görmesine imkan sağlayan yasayı yürürlükten kaldırmasından "hayal kırıklığına yol...
Bmmyk - 05.12.2019
Uluslararası hukuk Rohingya testinden geçiyor
- BM nezdindeki girişimler Geçtiğimiz yıl BM İnsan Hakları Konseyine bağlı heyetin yayınladığı raporda Myanmar ordusunun 2017 yılında Arakanlı Müslüman kadınlara uyguladığı toplu tecavüzlerin, soykırım niyetinin bir göstergesi olduğunu açıkladı. Raporda, soykırım eylemlerini soruşturmayan ve kimseyi cezalandırmayan Myanmar hükümeti olanlardan sorumlu tutuldu. Heyet en önemli sorumluları arasında Myanmar Devlet Danışmanı Aung San Suu Çi'yi de gösterdi. Rapor tüm ülkeleri Myanmarlı faillere karşı evrensel yargı yetkisi kapsamında yargılama yapmaya çağırırken, BM Güvenlik Konseyi'ne belirtilen suçların faillerini yargılamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) yetki vermesi, aksi halde yeni bir mahkeme kurması tavsiyesinde bulundu. Heyetin çalışmaları ciddi uluslararası suçların ve uluslararası hukuk ihlallerinin kanıtlarının toplanması, birleştirilmesi, korunması ve analiz edilmesi açısından BM nezdindeki en belirgin adım olsa da heyetin bulgularının ve tavsiyelerinin bir bağlayıcılığının olmaması Myanmar otoritelerini ve Burmalı militanları Arakanlılara karşı etnik temizlik ve soykırımdan alıkoymadı. Nitekim Bangladeş hükümeti ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından kendileriyle görüşülen Arakanlı ailelerden hiçbirinin Myanmar'a dönmeye razı olmadığı görüldü.
Bmmyk - 02.12.2019
Fransa'da "Dayanışma Treni" yolculuğuna başlıyor
Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) Avrupa'da yaşayan mülteciler için hayata geçirdiği projesi Dayanışma Treni, ilk olarak Paris'te bulunan Gare de Lyon İstasyonu'na ulaştı.
Bmmyk - 29.11.2019
Ankara'da, Suriyelilerin gönüllü geri dönüşleri görüşüldü (2)
'YAKIN ÇALIŞMA DEVAM EDECEK' Dışişleri Bakanlığı, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşlerini görüşüldüğü toplantı sonrası yazılı açıklama yaptı. İlk Cenevre'de düzenlenen toplantının ikincisinin Ankara'da gerçekleştirildiği belirtilerek, "Taraflar, Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü geri dönüşlerini sağlamak amacıyla ortak çabaları sonuç odaklı olarak geliştirmenin önemi ve aciliyeti konusunda mutabık kalmışlardır. Türkiye ve Birlemiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriyeliler için kalıcı insani çözümler de dahil olmak üzere, mültecilere ilişkin tüm konularda yakın çalışmaya devam edecektir.
Bmmyk - 29.11.2019
BM, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yüz binlerce sivilin güvenliğinden endişeli
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden Charlie Yaxley, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, "Kivu eyaletinin bu kısmındaki gerginlikler, Ugandalı ayrılıkçı grup Demokratik İttifak Güçlerine (ADF) karşı 30 Ekim'de hükümet önderliğinde güvenlik operasyonu başlatılmasından bu yana tırmanıyor.
Bmmyk - 29.11.2019
Türk ve BMMYK heyetleri Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşlerini ele aldı
Türkiye ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) heyetleri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri'nin Korumadan Sorumlu Yardımcısı Gillian Triggs'in başkanlıklarında, 11 Kasım'da Cenevre'de düzenlenen ilk toplantının ardından Suriyelilerin...
Bmmyk - 29.11.2019
Türkiye ve BMMYK heyetleri Suriyelilerin ülkelerine dönüşünü görüştü
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) heyetlerinin, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşlerini görüşmek üzere bugün Ankara'da ikinci kez bir araya geldiğini bildirdi.
Bmmyk - 29.11.2019
Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerine ilişkin görüşmeler başladı
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiseri'nin Korumadan Sorumlu Yardımcısı Gillian Triggs'in başkanlığında düzenlenen BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile Türkiye Cumhuriyeti ilgili heyetleri arasında Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerine ilişkin görüşmelerin ikincisi Dışişleri Bakanlığı Taha Carım Toplantı Salonu'nda başladı.
Bmmyk - 28.11.2019
Çavuşoğlu-Barzani ortak basın toplantısı
Barzani, mevkidaşı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerde, Suriye konusuna ilişkin ortak kaygıların da ele alındığına işaret ederek, "Mültecilerin gönüllü ve güvenli şekilde ülkelerine dönmeleri konusunda, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile yürüttüğü iş birliğinden duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum.
Bmmyk - 28.11.2019
Ege Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde İzmir'deki bir otelde "Ege Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı" düzenlendi.
Bmmyk - 28.11.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 9
Çalıştaya Bakan Soylu'nun yanı sıra Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Vekili Jean Marie Garelli, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve davetliler katıldı.
Bmmyk - 27.11.2019
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi Midilli'de
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi, Avrupa Birliği'nin (AB) göçmenler konusunda Yunanistan'a yeteri kadar yardım etmediğini, Yunan hükümetinin de zamanlıca ve etkili bir şekilde hareket etmediğini söyledi.
Bmmyk - 22.11.2019
Venezuela'da protestocu öğrenciler askeri üsse yürümeye çalıştı
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'yı terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığını açıklamıştı.
Bmmyk - 21.11.2019
Malatya'da "Sosyal Uyum Çalıştayı"
Malatya'da, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) işbirliğinde "Sosyal Uyum Çalıştayı" yapıldı.
Bmmyk - 20.11.2019
Elazığ'da "Sosyal Uyum Çalıştayı"
Elazığ'da, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) işbirliğiyle, "Sosyal Uyum Çalıştayı" yapıldı.
Bmmyk - 19.11.2019
Venezuela'da hükümet ve muhalafet ana meseleler üzerinde anlaştı
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'yı terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığını açıklamıştı.
Bmmyk - 19.11.2019
Türkiye'de geçici koruma altındaki 5,8 milyon kişi aşılandı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) 2017'de hazırladığı Zorunlu Göç Raporu'na göre, dünyada 28,5 milyonu mülteci ya da sığınmacı olmak üzere, 68,5 milyon kişinin zorla yerinden edildiğine dikkati çeken Güven, Türkiye'nin en yüksek sayıda zorla yerinden edilmiş göçmene ev sahipliği yaptığını dile getirdi.
Bmmyk - 18.11.2019
Venezuela'da muhalif lider Guaido müzakere masasına dönmeyecek
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'yı terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığını açıklamıştı.
Bmmyk - 17.11.2019
Midilli'deki mülteci kampında bir bebek öldü
Sürekli kötü şartlarıyla gündeme gelen 3 bin kişi kapasiteli Moria kampında yaklaşık 15 bin kişi, zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve yardım örgütleri çalışanları, göçmenlerin yaşadığı şartlara ilişkin sık sık uyarılarda bulunuyor.
Bmmyk - 15.11.2019
Venezuela'da muhalif lider Guaido halkı hükümete karşı sokağa çağırdı
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son yıllarda ekonomik ve siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'yı terk edenlerin sayısının 4 milyona çıktığını açıklamıştı.
title