Bmgk Üyeleri Suriye'nin Kimyasal Tesislerinin Yıkılmasını İstedi

Bmgk Üyeleri Suriye'nin Kimyasal Tesislerinin Yıkılmasını İstedi

BM Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere ve Fransa, Suriye'deki kimyasal silah üretim tesislerinin yıkılmasını ve rejimin kimyasal stoklarına ilişkin beyanının doğruluğunun araştırılmasını istedi Rejim tarafından, muhaliflerin kontrolündeki bölgede geçen yıl bulunduğu iddia edilen mühimmat parçalarında sarin gazına rastlandığı bildirildi.

Bmgk Üyeleri Suriye'nin Kimyasal Tesislerinin Yıkılmasını İstedi

Suriye'deki kimyasal silah stoğunun ülkeden çıkarıldığının açıklanmasının ardından BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri İngiltere ve Fransa, ülkedeki kimyasal silah üretim tesislerinin yıkılmasını ve rejimin stoklara ilişkin verdiği beyanla sahadaki gerçeklerin örtüşüp örtüşmediğinin araştırılmasını istedi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM Suriye Ortak Misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, Kıbrıs'tan telekonferans yöntemiyle bağlanarak, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasına ilişkin brifing verdi.

Kapalı toplantının ardından açıklama yapan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Suriye'nin kimyasal silah sorununun henüz tamamen çözülmediğini belirterek, rejimin tüm kimyasal silah üretim merkezlerini BM gözetiminde yıkması ve rejimin beyanı ile gerçekler arasındaki olası çelişkilerin incelenmesi gerektiğini ifade etti. 

Araud, Suriye rejiminin çatışmalarda klorin gazı kullandığını da vurgulayarak, Esed rejiminin kimyasal silah kullanma tehdidinin sona ermediğini dile getirdi.

-"Klorin gazı kullanılıyor"-

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kaag'ın son bilgileri BMGK ile paylaştığını belirterek, Suriye'deki kimyasal silah tesislerinin yıkımının ve rejimin kimyasal stoklarına ilişkin beyanının doğrulanması konularının önemini halen koruduğunu vurguladı.

Litvanya'nın BM Daimi Temsilcisi Raimonda Murmokaite ise Suriye'de klorin saldırılarının sistematik hale geldiğini KSYÖ'nün de teyit ettiğini belirterek, bu saldırıların faillerinden hesap sorulması gerekliliğini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da daha önce yaptığı açıklamada, tesislerin yıkılmasını ve rejimin beyanının doğruluğunun teyit edilmesini istemişti.

-"Sarin gazına rastlandı"-

Öte yandan geçen yıl Ağustos ayında muhaliflerin kontrolündeki bölgede Suriye ordusu tarafından bulunduğu öne sürülen mühimmat parçalarında sarin gazına rastlandığı kaydedildi.

Konuya ilişkin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BMGK'ya sunduğu raporda, BM ve KSYÖ ortak misyonu tarafından incelenen parçalarda sarin gazı bulunduğunun teyit edildiğini belirtti.

Raporda, Suriye güvenlik güçlerinin mühimmat parçalarını nasıl ve nerede bulduklarına ve ortak misyona ne zaman ulaştırdıklarına ilişkin ayrıntılı bilgi yer almadı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, 23 Haziran'da yaptığı açıklamada, Suriye'nin yurt dışında imha edilmesi kararlaştırılan kimyasal silahlarının tamamının ülke dışına çıkarıldığını bildirmişti.

Kimyasal silahların imhasında Suriye rejiminin beyanı esas alındığı için özellikle Batılı ülkeler KSYÖ ekiplerinin herhangi bir tutarsızlığa karşın ülkede inceleme yapmasını istiyor. - New York

Kaynak: AA