BM Zirvesinde ABD-ikt Yakınlaşması

BM Zirvesinde ABD-ikt Yakınlaşması

İslam Konferansı Teşkilatı (İkt) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Genel Kurulu ve İkt Yıllık Dışişleri Bakanları Koordinasyon Toplantıları Vesilesiyle New York'a Gerçekleştirdiği 10 Günlük Ziyareti Tamamlayarak ABD'den Ayrıldı.

BM Zirvesinde ABD-ikt Yakınlaşması

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, BM Genel Kurulu ve İKT Yıllık Dışişleri Bakanları Koordinasyon Toplantıları vesilesiyle New York'a gerçekleştirdiği 10 günlük ziyareti tamamlayarak ABD'den ayrıldı.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun New York'taki son teması 27 Eylül günü ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı görüşme oldu. ABD Başkanı George Bush'un Salı günü BM Genel Kurulunun açılışı vesilesiyle yaptığı konuşmada İslam Konferansı Teşkilatı'ndan BM ve AB gibi uluslararası teşkilatların arasına katarak, ismen bahsetmesi ve genel sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu'nun terörizme karşı tutumuna atıfta bulunması, gözlemciler tarafından dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirilmişti.

40 dakika kadar süren İhsanoğlu-Rice görüşmesi, İslam Konferansı Teşkilatı ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasında Başkan Bush'un İKT nezdinde bu yılın başında bir Özel Temsilci atamasından bu yana gelişen gelişmeleri gözler önüne serdi.

İKT'den yapılan basın açıklamasıan göre Rice, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun liderliğinde İslam Konferansı Teşkilatının geliştirdiği yeni vizyonu ve dinamik faaliyetlerini övdü. ABD Dışişleri Bakanı, teşkilatın İslam dünyasında modernleşme ve aşırılığa karşılığı eş zamanlı olarak teşvik etmesini, insan hakları, demokratikleşme ve iyi yönetim ilkelerini savunmasını, hoşgörü ve diyalogu öne çıkartmasını, terörizm ve aşırı eğilimlerle mücadele etmesini takdirle karşıladıklarını belirtti.

İhsanoğlu da, İKT-ABD ilişkilerinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, Başkan Bush'un İKT'ye Özel Temsilci atama kararının isabetliliğini vurguladı. ABD'nin, teşkilatın sosyo-ekonomik kalkınma programlarını destekleme arayışına girmesini de takdirle karşıladıklarını ifade eden İhsanoğlu, "İslam dünyasının Batı ülkelerindeki İslam karşıtı kampanyalardan duyduğu kaygıları dile getirdi. İhsanoğlu, Annapolis sonrasında ABD yönetiminin başlattığı Ortadoğu'da barış çabalarının kesintiye ABD'de yönetim değişikliği sebebiyle kesintiye uğramaması temennisini aktardı. (CİHAN)

Kaynak: CHA