BM: Vurulan Binamızda Hamas Militanı Yoktu

BM: Vurulan Binamızda Hamas Militanı Yoktu

Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'deki En Üst Düzey Yetkilisi John Ging, Dün Gece Vurulan BM Merkez Binasında Hamaslı Militanlar Olmadığını Söyledi.

BM: Vurulan Binamızda Hamas Militanı Yoktu

Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'deki en üst düzey yetkilisi John Ging, dün gece vurulan BM merkez binasında Hamaslı militanlar olmadığını söyledi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, video konferans aracılığıyla BM'de gazetecilere Gazze'deki durumla ilgili bilgi verdi, ancak internet bağlantısında aksamalar olduğu için brifinge pek çok kez ara verildi.

John Ging, BM binasının vurulmasının kabul edilemez olduğunu ve BM binasına sığınan pek çok Filistinli bulunduğunu belirtirken, bu saldırıyla ilgili bağımsız soruşturma açılmasını istediklerini vurguladı.

Bombalama sonucu BM binasında çıkan yangını kontrol altına almak için 6 saat uğraştıklarını, sonunda başardıklarını ifade eden Ging, BM binasının çevresinin de sürekli bombalandığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri'nin insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes da yaptığı açıklamada, BM binasının yerinin herkes tarafından bilindiğini, saldırının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Holmes, BM binasında fosfor bombası kullanılmasıyla ilgili bir soru üzerineyse, uluslararası hukukta fosfor bombalarının kullanılmasının yasaklanmadığını, ancak BM'nin bu tür bombalarının kullanılmasını kınadığını dile getirdi.

Kaynak: AA