Bm Sözcüsü: "Güçle İlgili Angajman Kuralları Üye Devletlerin Elinde"

Bm Sözcüsü: "Güçle İlgili Angajman Kuralları Üye Devletlerin Elinde"

BM Sözcüsü Stephane Durrajiç, Güney Lübnan'da konuşlanacak genişletilmiş BM Barış Gücü (UNIFIL) ile ilgili angajman kurallarının geçen hafta cuma günü üye devletlere iletildiğini hatırlatarak, devletlerden yanıt beklediklerini söyledi.

Stephane Durrajiç, BM'in 1701 sayılı kararına göre UNIFIL'e katkıda bulunmayı düşünen ülkelerden şu ana dek bir yanıt almadıklarını bildirdi. Sözcü, BM'nin ülkelerden konuyla ilgili yorumlarını duymayı beklediklerini belirterek, şu ana dek herhangi bir ülkenin angajman kuralları ya da başka bir konuyla ilgili olarak BM'den bilgi ya da açıklama talebinde bulunmadığını kaydetti.

Bm Sözcüsü:

BM Sözcüsü Stephane Durrajiç, Güney Lübnan'da konuşlanacak genişletilmiş BM Barış Gücü (UNIFIL) ile ilgili angajman kurallarının geçen hafta cuma günü üye devletlere iletildiğini hatırlatarak, devletlerden yanıt beklediklerini söyledi. Stephane Durrajiç, BM'in 1701 sayılı kararına göre UNIFIL'e katkıda bulunmayı düşünen ülkelerden şu ana dek bir yanıt almadıklarını bildirdi. Sözcü, BM'nin ülkelerden konuyla ilgili yorumlarını duymayı beklediklerini belirterek, şu ana dek herhangi bir ülkenin angajman kuralları ya da başka bir konuyla ilgili olarak BM'den bilgi ya da açıklama talebinde bulunmadığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, hafta sonunda güce katkıda bulunmayı düşünen pek çok ülkenin yetkilileriyle telefonda konuştuğunu hatırlatan Durrajiç, genel sekreterin 10 gün içinde bölgeye gücün sevkedileceğine inandığını anlattı ve ''3 bin 500 askerlik öncü güç bölgeye ne denli erken giderse o kadar iyi'' diye konuştu.

Bir soru üzerine, genişletilmiş UNIFIL'in yeni komutanını BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın atayacağını vurgulayan sözcü, Annan'ın UNIFIL'in şu an başında bulunan General Alain Pellegrini'nin görevini en iyi biçimde yaptığını düşündüğünü kaydetti.

Durrajiç, yeni UNIFIL'in yapısını belirleme yetkisinin de BM Genel Sekreteri Annan'da olduğunu vurguladı. Gücün hem askeri hem de siyasal yasallığı olacağını vurgulayan sözcü, genişletilmiş UNIFIL'de ''hem Müslüman hem Müslüman olmayan, hem Avrupalı hem de Avrupalı olmayan ülkelerin birliklerinin bulunacağını'' söyledi.

Kaynak: AA