BM: Saldırıda Ölen BM Çalışanı 11, 5'i Hala Kayıp

BM: Saldırıda Ölen BM Çalışanı 11, 5'i Hala Kayıp

BM Sözcü Yardımcısı Marie Okabe, Cezayir'de BM Binalarına Düzenlenen Terör Saldırılarında Ölen BM Çalışanlarının Sayısının 11'e Yükseldiğini, 5 Çalışanın İse Hala Kayıp Olduğunu Söyledi.

BM: Saldırıda Ölen BM Çalışanı 11, 5'i Hala Kayıp

BM Sözcü Yardımcısı Marie Okabe, Cezayir'de BM binalarına düzenlenen terör saldırılarında ölen BM çalışanlarının sayısının 11'e yükseldiğini, 5 çalışanın ise hala kayıp olduğunu söyledi.

Marie Okabe, ölen BM çalışanlarının çoğunluğunun Cezayirli olduğunu belirtirken, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Endonezya'nın Bali Adası'nda iklim değişikliği zirvesinde bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Cezayir'e kendi adına BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş'i gönderdiğini vurgulayan Okabe, Kemal Derviş'in, Cezayir'de hem genel sekreter hem de tüm BM ailesini temsil ettiğini kaydetti. Okabe, Cezayir'e gitmediği için eleştirilen Ban'ın Bali'deki programının uzadığını belirterek, ''UNDP Başkanı Derviş, genel sekreter Ban'ı bizzat temsil ediyor'' dedi.

UNDP Başkanı Derviş'in Cezayir'e dün vardığını belirten Okabe, Derviş'in, derhal BM binalarının bulunduğu yere giderek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldığını dile getirdi.

Derviş, saldırıda yaralanan BM çalışanlarını hastanede ziyaret ettikten sonra bir açıklama yaparak son derece üzgün olduğunu, Cezayir'in refahı için çalışan BM çalışanlarının ''savaşmakta olan askerler değil, barış ve kalkınma için çalışan insanlar olduğunu'' kaydetti.

Derviş, Cezayir Başbakanı Abdulaziz Belkhadem ile görüşmesinde ise BM'nin Cezayir'in güçlü ortağı olmayı sürdüreceğini, ancak BM çalışanlarının güvenliğinin de son derece önemli olduğunu, bu kapsamda BM çalışanlarına evsahipliği yapan devletlerin BM binalarının korunmasında ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı. Derviş ayrıca, ''uluslararası toplumu temsil eden BM'nin siyasi açıdan tarafsız olduğunu, kalkınma, barış ve insani sorunları çözmek için insanlık adına çalıştığını'' kaydetti.

Kaynak: AA