BM'nin Irak Temsilcisi Gazi'den Çağrı

BM'nin Irak Temsilcisi Gazi'den Çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Irak Özel Temsilcisi Eşref Gazi, Irak'ta Anayasanın Gözden Geçirilme Süreciyle İlgili Olarak, Ülkede Siyasi Taraflar Arasında Görüş Birliği ve Uzlaşma Sağlanması Gerektiğini Söyledi.

BM'nin Irak Temsilcisi Gazi'den Çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Irak özel temsilcisi Eşref Gazi, Irak'ta anayasanın gözden geçirilme süreciyle ilgili olarak, ülkede siyasi taraflar arasında görüş birliği ve uzlaşma sağlanması gerektiğini söyledi.

BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından verilen bilgiye göre, BM Irak temsilcisi Eşref Gazi bugün Bağdat'ta yaptığı açıklamada, ''Irak'ta anayasanın başarılı bir şekilde gözden geçirilmesi için tüm grupların uzlaşı için masaya gelmeleri ve bir sonuca ulaşılana dek sürecin canlı tutulması gerekiyor. Bunun olmaması durumunda anayasayı gözden geçirme sürecinin bölücü bir hal alabilme riski var'' dedi.

Gazi, açıklamasında, Irak'taki BM misyonunun (UNAMI), Irak'ın anayasayı gözden geçirme komitesine, 'ülkenin federal bir devlet olarak nasıl işleyeceği' gibi önemli konularda yardımcı olmaya kararlı olduğunu teyit etti. Eşref Gazi, bu önemli konuların ''federal hükümetle bölgeler arasında dengeli bir güç paylaşımı ve (güçler) ayrılığı ilkesinin tesisi ve Irak'ın her yerinin petrol gelirlerini adil bir şekilde paylaşması için gerekli sistemin yaratılması'' olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA