BM'nin Irak Raporu: "Şiddet Giderek Artıyor"

BM'nin Irak Raporu: "Şiddet Giderek Artıyor"

BM Genel Sekreter Ban Tarafından Irak'la İlgili Bugün Yayınlanan Bir Raporda, Irak'ta Şiddet, Terör Saldırıları ve Mezhep Çatışmalarının, Ülkenin Pek Çok Bölgesine Yayılarak Giderek Arttığı ve Ülkenin Kırılgan Olan Siyasi Yapısını ve Kurumlarını Kötü Yönde Etkilediği Uyarısında Bulunuldu.

BM'nin Irak Raporu:
12.03.2007 20:32 | Son Güncelleme: 12.03.2007 20:32

BM Genel Sekreter Ban tarafından Irak'la ilgili bugün yayınlanan bir raporda, Irak'ta şiddet, terör saldırıları ve mezhep çatışmalarının, ülkenin pek çok bölgesine yayılarak giderek arttığı ve ülkenin kırılgan olan siyasi yapısını ve kurumlarını kötü yönde etkilediği uyarısında bulunuldu.

Raporda, BM Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) ülkenin siyasi sürecini desteklemek için çaba harcadığı ancak ''şiddet sarmalı kontrol altına alınmazsa, geçen yıllarda harcanan bu çabaların tehlikeye düşebileceği'' belirtildi.

Raporda, Irak'ın komşularıyla diyalog içinde bulunmasının önemine dikkat çekilirken, ''Ülkenin kaderine ve devlet yapısına yalnız Irak halkı karar verebilir'' denildi.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hafta sonu yapılan Bağdat toplantısından memnuniyet duyduğunu açıklayarak, ''Bölge ülkeleri ve uluslararası toplum, istikrarlı, güvenli ve demokratik Irak'a destek vermek için yapıcı rol oynamalıdır'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title