BM Kuzey Kore'yi Nükleer Silah Denemesi Yapmamaya Çağırdı

BM Kuzey Kore'yi Nükleer Silah Denemesi Yapmamaya Çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ile İlgili Yayınladığı Başkanlık Bildirisinde, Pyongyang Hükümetini Nükleer Silah Denemesi Yapmamaya Çağırdı.

BM Kuzey Kore'yi Nükleer Silah Denemesi Yapmamaya Çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ile ilgili yayınladığı başkanlık bildirisinde, Pyongyang hükümetini nükleer silah denemesi yapmamaya çağırdı.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ile ilgili yayınladığı bildiride, Kuzey Kore'nin gelecekte nükleer silah denemesi yapacağını açıklamasının ''derin bir endişe'' yarattığıni belirterek, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapması durumunda, bunun bölge ve dünya barışını, güvenliğini ve istikrarını tehlikeye sokacağını bildirdi.

Konsey, böyle bir nükleer silah denemesi yapılmasının uluslararası toplulukça kınanacağını ve Kuzey Kore'nin kendisinin güvenliğiyle ilgili dile getirdiği endişelerini gidermeye yardımcı olmayacağını vurguladı.

Konsey, Kuzey Kore'yi böyle bir deneme yapmamaya, gerilim yaratacak hareketlerden kaçınmaya, ayrıca siyasal ve diplomatik çaba sarfederek sorunun barışçıl ve kapsamlı çözümünü kolaylaştırmaya çağırdı.

Bu bağlamda konsey, Kuzey Kore'nin BM'nin konuyla ilgili bu yıl benimsediği 1695 sayılı kararı uygulaması gerektiğini ifade etti.

Konseyin, altılı görüşmelere verdiği desteğin vurgulandığı bildiride, Kuzey Kore de hiçbir önkoşul öne sürmeden derhal altılı görüşmelere dönmeye çağrıldı.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapması durumunda, bunun uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit olacağının altını çizerek, bu devletin, uluslararası toplumun çağrılarını gözardı etmesi durumunda konseyin, kendisine verdiği sorumluluk çerçevesinde davranacağını kaydetti.

Sudan ile ilgili kabul edilen karar tasarısında ise, bu ülkedeki durumun uluslararası barışa ve güvenliğe bir tehdit olmayı sürdürdüğü belirtilerek, Sudan'daki BM misyonunun (UNMIS) görev süresinin 30 Nisan 2007 tarihine dek uzatılması benimsendi.

Kararda, BM Genel Sekreteri'nden UNMIS'in yönergesinin uygulanmasına yönelik izlenimlerini 3 ayda bir konseye rapor etmesi istendi. Ayrıca kararda, Darfur Barış Anlaşması'nın tüm yönleriyle ve gecikmeksizin uygulanması çağrısında bulunuldu.

Kaynak: AA