BM: "Kuş Gribi Tehlikesi Sürüyor"

BM: "Kuş Gribi Tehlikesi Sürüyor"

BM Influenza Koordinasyon Grubu Başkanı Dr. David Nabaro, Dünyada Kuş Gribi Tehlikesinin Sürdüğünü, Özellikle 6 Ülkede Virüsün Halen Görüldüğünü Açıkladı.

BM:

BM Influenza Koordinasyon Grubu Başkanı Dr. David Nabaro, dünyada kuş gribi tehlikesinin sürdüğünü, özellikle 6 ülkede virüsün halen görüldüğünü açıkladı.

Nabaro, 2005'te ortaya çıkan, 2006 yılında pekçok ülkeye yayılan ve insanların ölümüne yol açan kuş gribi vakalarında 2007 yılında azalma olduğunu teyit ederken, 2007 yılında özellikle 6 ülkede durumun halen tehlikeli olduğunu bildirdi.

Bu ülkelerin Endonezya, Bangladeş, Vietnam, Mısır, Nijerya ve Çin olduğunu belirten Nabora, en kötü durumdaki ülkenin Endonezya olduğunu, diğer 5 ülkenin ise kimi bölgelerinde kuş gribi virüsüne rastlandığını vurguladı.

Nabora, raporda Türkiye'ye değinildiğini ifade ederek, Türkiye'deki son durumun ve yürütülen çalışmaların son derece iyi olduğunu ve durumun iyiye gittiğini kaydetti.

Dünyada kuş gribi salgının yayılmasının ardından alınan önlemlerin ve yürütülen iletişim kampanyalarının kamuoyunda bilinç oluşturduğuna değinen Nabora, ''Doğru yolda olduğumuzu ve son 2 yılda iyi işler yaptığımızı söyleyebilirim. Ancak daha yapılacak çok şey var. Özellikle de ülkelerin işbirliği yapması gerekiyor. Ülkeler her an yeni bir salgının çıkması olasılığına hazırlıklı olmalı. Eğer şimdiye dek alınan önlemler ve siyasal iradede boşluk olursa, bunun sonuçları korkunç olur'' dedi.

Raporda Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan bilgiler doğrultusunda dünyada ''er ya da geç bir salgın yaşanacağı'' ve bunun da dünyamız için ciddi sonuçlar doğuracağının bildirildiğini doğrulayan Nabora, 2007 yılında 60 ülkede kümes hayvanlarında ya da yaban kuşlarında kuş gribine yol açan H5N1 virüsüne rastlandığını hatırlattı.

Nabora, hayvandan insana buluşan ve ölümle sonuçlanan vakaların olduğunu, ancak şu ana dek yalnızca Hong Kong, Vietnam ve Endonezya'da görülen 3 vakada insandan insana virüsün bulaşma kuşkusunun olduğunu, bu konunun çok tartışıldığını anlattı. Nabora, virüsün değişime uğrayarak, solunum yoluyla insandan insana geçmeye başlaması durumunda bunun sonuçlarının korkunç olacağını vurguladı.

Dünya genelinde başarıyla yürütülen çalışmalar sayesinde kuş gribine yol açan H5N1 virüsünün yayılmasının önüne geçilmeye başlandığı, hatta kimi ülkelerde bu virüse artık rastlanmadığı ifade edilen raporda, virüs doğal ortamda bulunduğu sürece göçmen kuşlar tarafından dünyanın birçok bölgesine taşınabileceği, henüz insandan insana buluşmamakla birlikte ileride değişim geçirerek bu özelliği de sahip olma riski taşıdığı belirtiliyor.

Raporda, alınması gerekli önlemlerin başında gelen unsurlar ise şöyle sıralanıyor:

''Kümes hayvanlarının daha iyi kontrol edilmesi; kuş gribine neden olan H5N1 virüsünün görüldüğü yerlere hızlı ve etkili müdahale; ülkelerin 2005 yılında belirlenen uluslararası sağlık kurallarına uyum göstermesi; olası bir salgın halinde alınacak önlemler konusunda toplumun tüm taraflarının hazırlıklı olması; insan, hayvan ve çevre sağlığı, gıda güvenliği ve kriz yönetimi konularında daha fazla işbirliği yapılması.''