BM Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin Değişeceği İddia Ediliyor

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin Değişeceği İddia Ediliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Görevini Yürüten Michael Möller'in, Görevinden Alınması ve Yerine Aralarında Ban'ın Özel Danışmanı İbrahim Gambari'nin de Bulunduğu 4 Adaydan Birinin Getirilmesinin Gündemde Olduğu İddia Edildi.

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin Değişeceği İddia Ediliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi görevini yürüten Michael Möller'in, görevinden alınması ve yerine aralarında Ban'ın özel danışmanı İbrahim Gambari'nin de bulunduğu 4 adaydan birinin getirilmesinin gündemde olduğu iddia edildi.

Rum Radyosu RIK'in haberine göre, BM Genel Sekreteri Moon, Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Möller'i görevinden almayı düşünüyor. Haberde, Ban'ın Siyasi İşler Danışmanı Lynn Pascoe'yla birlikte bir aday listesi oluşturduğu ve Gambari dışındaki adaylardan hepsinin kadın olduğu iddia edildi. Haberde Ban'ın, Möller'in yerine yapacağı atamanın yılbaşı öncesinde gerçekleşmesinin beklendiği kaydedilerek, Ban'ın acele etmemesinin sebebinin, bu göreve Gambari'yi getirmeyi düşünmesinden kaynaklandığı iddia edildi.

BM Güvenlik Konseyi'nden bir kaynağa dayandırılan haberde, Genel Sekreter Ban'ın, Türkiye'nin, Kıbrıslı Rumlar'ın lehine taraflı davrandığı gerekçesiyle baştan beri karşı çıktığı Möller'in görevinden alınması yönündeki baskılarına dayanamayarak ve Kıbrıs Rum tarafının tepkisini de göz önüne alarak Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi görevine Gambari'yi atama niyetinde olduğu öne sürüldü.

Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un da, Möller'in görevinden alınması yönünde Türkiye'nin talepleri olduğu şeklindeki iddiaları doğruladığı belirtildi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA