BM İran Karar Tasarısı Yarına Kaldı

BM İran Karar Tasarısı Yarına Kaldı

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Katar Büyükelçisi Nasır Abdülaziz El-nasır, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili BM Karar Tasarısının Resmi Olarak Görüşülüp Oylanmasının, Yarına Kaldığını Bildirdi.

BM İran Karar Tasarısı Yarına Kaldı

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Katar Büyükelçisi Nasır Abdülaziz El-Nasır, İran'ın nükleer programıyla ilgili BM karar tasarısının resmi olarak görüşülüp oylanmasının, yarına kaldığını bildirdi.

El Nasır, karar tasarısı metninde bazı değişikliklerin öngörüldüğünü belirterek, Konseyin beş daimi üyesi arasındaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Bu arada, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Konseyin beş daimi üyesi ile Almanya arasındaki görüşmelerin henüz sonuca ulaşmadığını belirtti.

Hazırlanan metnin, İran'ın "uranyum zenginleştirme, yeniden işleme, ağır su reaktörleri ve nükleer silah sevkiyat sistemlerinin geliştirilmesi faaliyetleriyle" sınırlı kalması gerektiğini ifade eden Churkin, mevcut metnin bunun ötesinde yaptırımlar öngördüğünü kaydetti.

Churkin, Rusya'nın, karar metnini hazırlayan AB üçlüsüyle (İngiltere, Fransa ve Almanya) işbirliği yapmadığı gibi, yorumların ve önyargıların doğru olmadığını bildirdi. Churkin, sadece Rusya'nın değil Konseyin diğer daimi üyelerinin de İran'da ekonomik çıkarları olduğunu söyledi. Churkin, sonuca yakın olduğuna inandıklarını belirterek, metin üzerinde anlaşır anlaşmaz oylamanın yapılacağını belirtti.

Kaynak: AA