BM, İnsan Haklarını Yerinde Denetleyecek

BM, İnsan Haklarını Yerinde Denetleyecek

Birleşmiş Milletler (BM) Tarafından İnsan Hakları Durumunun Yerinde Denetlenmesi Amacıyla Yeni Yapılacak Uygulamaya Göre İlk Grup Ülkeler, Bahreyn, Ekvator ve Tunus Olarak Belirlendi.

BM, İnsan Haklarını Yerinde Denetleyecek
21.09.2007 22:24 | Son Güncelleme: 21.09.2007 22:24

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından insan hakları durumunun yerinde denetlenmesi amacıyla yeni yapılacak uygulamaya göre ilk grup ülkeler, Bahreyn, Ekvator ve Tunus olarak belirlendi.

Bu 3 ülke, BM İnsan Hakları Konseyi'nin gelecek yıl şubat ayındaki oturumları sırasında değerlendirilecek ve bugün kamuoyuna açıklanan 16 ülkelik listenin ilk sıralarında yer alıyor.

Bu ''Periyodik Denetleme'' için bugün kurayla belirlenen 16 ülke, 2011 yılı sonuna dek 192 üye, ülkedeki insan hakları durumunun sistematik biçimde denetlenmesini öngören takvimin ilk grubu oldu.

Uygulamaya göre 16 ülke, 3 grup halinde her yıl bu denetleme sürecine tabi tutulacak.

Konseyin şubat ayında 2 hafta sürecek oturumunda değerlendirmeye alınacak diğer ülkeler şunlar:

Fas, Endonezya, Finlandiya, İngiltere, Hindistan, Brezilya, Filipinler, Cezayir, Polonya, Hollanda, Güney Afrika, Çek Cumhuriyeti ve Arjantin.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title