BM Heyeti'nin Gazze Temasları

BM Heyeti'nin Gazze Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Başkanı Desmond Tutu, 2006 Yılında Beyt Hanun'da İsrail Tarafından 19 Sivilin Öldürülmesi Davasını Soruşturmak Üzere Gazze'ye Geldi.

BM Heyeti'nin Gazze Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Başkanı Desmond Tutu, 2006 yılında Beyt Hanun'da İsrail tarafından 19 sivilin öldürülmesi davasını soruşturmak üzere Gazze'ye geldi.

Öğle saatlerinde beraberindeki heyetle Gazze'ye gelen BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı, Güney Afrikalı Nobel barış ödülü sahibi emekli başpiskopos Tutu ilk incelemelerinde bulundu. Mısır sınırındaki Refah kontrol noktasından geçerek Gazze'ye gelen BM heyeti, Filistin eski Başbakanı İsmail Haniye ile bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Haniye, BM heyetine hoş geldin diyerek, "BM heyetinin İnsan Hakları Konseyi'ne sunmak üzere hazırlayacağı rapor için doğru bilgilere sahip olduğunu görebilirsiniz" dedi.

Desmond Tutu ise, "2006 yılında Profesör Christine Chinkin ile beraber bu göreve atandığımız zaman, bu davayla ilgili herkesle görüşmeyi istedik. Bu nedenle ilk olarak İsrail'e gittik ve orada yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldık. Çünkü İsrail tarafı olanları kabul etmiyordu" diye konuştu.

Haniye'den İsrail'e yapılan roket saldırılarına son verilmesini istediğini söyleyen Tutu, "Haniye ile görüşmemizde bütün insanları önemsediğimizi söyledik ve kendisinden İsrail'e roket saldırılarını durdurmalarını istedik. Ayrıca bölgede barışın sağlanması için neler yapılabileceğini de konuştuk. Bu yüzden bütün taraflara gerçekten barış istediğimizi ve bütün herkesle görüşmeye hazır olduğumuzu söylemek istiyorum. Eski düşmanlar görüşmelere başladığı zaman arkasından barış gelir. Biz bu tecrübeyi Güney Afrika'da edindik" şeklinde konuştu.

Tutu, Güney Afrika ırkçı yönetimine karşı muhalif çalışmaları sebebiyle 1984 Nobel Barış Ödülü'nü almıştı.

(EL-MS-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA