BM Güvenlik Konseyinden İtidal Çağrısı

BM Güvenlik Konseyinden İtidal Çağrısı

BM Güvenlik Konseyi, Pakistanmuhalefet Lideri ve Eski Başbakanlardan Benazir Butto'ya Yapılan Suikastişiddetle Kınadı ve Pakistan'a İtidal Çağrısında Bulundu.

BM Güvenlik Konseyinden İtidal Çağrısı

BM Güvenlik Konseyi, Pakistanmuhalefet lideri ve eski başbakanlardan Benazir Butto'ya yapılan suikastişiddetle kınadı ve Pakistan'a itidal çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi bugün Butto suikastinin ardından acil olaraktoplandı. Toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da katıldı.

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı İtalya'nın BM Daimi Temsilcisi BüyükelçiMarcello Spatafora, Konsey'in Benazir Butto'ya yapılan suikasti şiddetle kınayan bir başkanlık bildirisi kabul ettiğini bildirdi.

Açıklamada, Güvenlik Konseyi, Butto'yu saygıyla andığını, Butto ailesine, Pakistan halkına ve hükümetine başsağlığı dilediğini belirtti.

Konsey, açıklamasında tüm Pakistanlılara itidal çağrısında bulunarakülkede istikrarın korunmasına yardımcı olmalarını istedi. Konsey, bu terörsaldırısını gerçekleştiren, planlayan ve finanse edenlerin adalete teslimedilmesi gerektiğini belirterek, bu çerçevede tüm BM ülkeleriniuluslararası hukuk kuralları ve ilgili Konsey kararları gereğincePakistanlı yetkililerle aktif şekilde işbirliği yapmaya davet etti.

Konsey, tüm terör saldırılarının uluslararası barış ve güvenliğe karşı enbüyük tehdit olduğunu vurgulayarak, BM Şartı'ndan kaynaklanansorumlulukları doğrultusunda her türlü terörizmle mücadele etmekte kararlıolduğunu belirtti.

Kaynak: AA