BM Güvenlik Konseyi'nin Kanıt Toplama Heyeti Kosova

BM Güvenlik Konseyi'nin Kanıt Toplama Heyeti Kosova

Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesi Öncesinde Gelişmeler ve Fiili Duruma Yerinde Tanık Olmak Amacıyla Kosova'ya Gelen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Kanıt Toplama Heyeti İncelemelerine Başladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin Kanıt Toplama Heyeti Kosova

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi öncesinde gelişmeler ve fiili duruma yerinde tanık olmak amacıyla Kosova'ya gelen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin kanıt toplama heyeti incelemelerine başladı.

Askeri uçak ile akşam saatlerinde Priştine'ye gelen 15 üyelik heyet yarın resmi temaslarına başlayacak. Belçika'nın BM'deki Büyükelçisi Johan

Verbeke'nin başkanlığındaki BM Güvenlik Konseyi Heyeti, Kosova'da siyasi, toplumsal ve ekonomik durumu görmek ve bilgi almak amacıyla BM Kosova Misyonu Şefi Joachim Rücker, KFOR Komutanı Roland Kather, Kosova liderlerinden oluşan Kosova Müzakere Heyeti ve diğer yetkililerle ayrı ayrı temaslarda bulunacak. ABD'nin yeni seçilen BM Büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın da yer aldığı BM Güvenlik Konseyi'nde 15 ülkenin büyükelçisinden oluşan heyet, 2 günlük Kosova incelemelerinde Sırp ile Arnavut köylerini ziyaret

edecek, vatandaşların sorunlarını dinleyecek. 2 şehir ve 5 köyde incelemelerde bulunacak olan heyet, ziyaretin sonunda basın toplantısı düzenleyecek.

BM heyetinin Kosova ziyareti öncesinde konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, heyetin Kosova'nın uluslararası gözetimde bağımsız bir ülke olmak için hazır olduğunu yerinde göreceğini belirtti.

Bu arada, Sırbistan-Kosova sınırı yakınlarında toplanan 10 bine yakın Kosovalı Sırp protesto gösterisi yaptı. Göstericiler, Kosova'daki evlerine dönemediklerinden şikayet ederek, bu konuda BM heyetinin dikkatini üzerlerine çekmeyi çalıştı.

(EK-OYK-OYK-OK-D)