BM Güvenlik Konseyi'in Darfur'la İlgili Kararları

BM Güvenlik Konseyi'in Darfur'la İlgili Kararları

06.10.2006 21:52 | Son Güncelleme: 06.10.2006 21:52
BM Güvenlik Konseyi'in Darfur'la İlgili Kararları

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Bugün Kuzey Kore ve Sudan'ın Darfur Bölgesini İlgilendiren Bir Bildiri ve Bir Karar Tasarısını Kabul Etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, bugün Kuzey Kore ve Sudan'ın Darfur bölgesini ilgilendiren bir bildiri ve bir karar tasarısını kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapacağını açıklaması üzerine bir başkanlık bildirisi yayınladı, Darfur ile ilgili ise ABD'nin hazırladığı bir karar tasarısı kabul edildi.

Konseyin bu ayki dönem başkanı Kenzo Oshima, kararların kabulünden sonra yaptığı açıklamada, BM'nin, Kuzey Kore'ye açık bir mesaj verdiğini söyledi.

Bildiride Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nca 3 Ekim'de yapılan açıklamanın konseyde ''derin bir endişe'' yarattığı belirtilerek, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapmasının hem bölgedeki hem de dünyadaki barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit edeceği ifade edildi. Konsey, Kuzey Kore'yi, böyle bir deneme yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Sudan ile ilgili kabul edilen karar tasarısında ise Sudan'daki BM misyonunun (UNMIS) görev süresinin 30 Nisan 2007'ye dek uzatılması benimsenirken, Darfur'daki sorunun taraflarına, Darfur Barış Anlaşması'nı tüm yönleriyle ve gecikmeksizin uygulamaları çağrısında bulunuldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title