BM Güvenlik Konseyi Heyeti Kosova İncelemelerini Tamamladı

BM Güvenlik Konseyi Heyeti Kosova İncelemelerini Tamamladı

Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesi Öncesinde Kosova'da İncelemelerde Bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Heyeti, 2 Günlük Ziyaretini Tamamladı.

BM Güvenlik Konseyi Heyeti Kosova İncelemelerini Tamamladı

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi öncesinde Kosova'da incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi heyeti, 2 günlük ziyaretini tamamladı.

BM Güvenlik Konseyi'ne üye olan 15 üye ülke büyükelçisi, Priştine'de Kosovalı Arnavut liderler, Kosova kurumları temsilcileri, azınlık toplulukları liderleri ile ayrı ayrı temaslarda bulundu, Kosova'nın bir kaç şehri ile Arnavut ve Sırp köylerinde ahali ile biraraya geldi. Kosova'daki duruma yakından tanık olmak amacını güden incelemelerin sonunda heyet üyeleri Priştine Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Heyete başkanlık yapan Belçika'nın BM Büyükelçisi Johan Verbeke, "kanıt toplama" olarak da

tanımlanan bu ziyaret çerçevesinde yararlı temaslar ve incelemelerde bulunduklarını söyledi. Konuya son derece ciddi yaklaştıklarını belirten Büyükelçi Verbeke, "Bu ziyaretin ardından BM Güvenlik Konseyi üyelerinde Kosova konusundaki tutumların yaklaşacağını umut ediyorum" ifadesini kullandı. Güvenlik Konseyi'nde yoğun olarak çalıştıklarını kaydeden Belçika Büyükelçisi Verbeke, ziyaret sırasında gördükleri ve edindikleri bilgiler

ışığında çalışacaklarını ancak Kosova'nın nihasi statüsüyle ilgili karar verilmesinde aceleci davranmayacaklarını söyledi. Verbeke, Kosova ile ilgili raporun ne zaman hazır olacağı konusunda da kesin bir tarih vermedi.

Sıkı güvenlik tedbirleri altında Priştine Havaalanı brifing salonunda yapılan basın toplantısının ardından BM Güvenlik Konseyi heyeti, başmüzakereci Martti Ahtisaari ile biraraya gelmek için Avusturya'nın başşehri Viyana'ya hareket etti.

(EK-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA