Bm Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

Bm Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısı üzerine, Lübnan'daki krizi görüşmek üzere toplandı.

Bm Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın çağrısı üzerine, Lübnan'daki krizi görüşmek üzere toplandı.

Annan, toplantıda, BM Güvenlik Konseyi üyelerinden İsrail'in Kana'ya yaptığı saldırıyı kınamasını ve tarafları acilen bir ateşkese çağırmasını istedi.

Annan, yaptığı konuşmada, ''Bu saldırıyı en güçlü şekilde kınamalıyız. Maalesef daha önce saldırıların bir an önce durması için yaptığım çağrılar dikkate alınmadı. Burada yeniden bu çağrıyı yapıyorum ve Konsey üyelerinden de aynı çağrıyı yapmalarını bekliyorum'' diye konuştu.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın kendisine şiddet durana dek herhangi bir diplomatik tartışmaya katılmayacağını da söylediğini belirten Annan, iki tarafın da olaylardan sorumlu olduğunu, muhtemelen iki tarafın da uluslararası hukuk kurallarını çiğnediğini belirtti.

Hiç kimsenin İsrail'in kendini savunma hakkını tartışmadığını ifade eden Annan, ''Ama İsrail'in bunu yapış şekli ölümlere ve acılara yol açıyor'' diye konuştu.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Jean-Marc de la Sabliere ise İsrail'in Kana'ya saldırısının haklı gösterilemeyeceğini vurgulayarak, Fransız hükümetinin saldırıların derhal sona ermesi yolundaki çağrısını yineledi.

Fransız Büyükelçi, Güvenlik Konseyi'nin hem bu krizi çözmek için bir plan üzerinde çalışması hem de İsrail'in Kana'ya saldırısına tepki göstermesi gerektiğini bildirdi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Emry Jones Parry ise İsrail'in hava saldırısının, şiddetin derhal sona ermesi ve Güvenlik Konseyi'nin bu konuda derhal bir karar alması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi'ni harekete geçmediği için eleştiren Lübnan'ın BM Temsilcisi Nuhad Mahoud ise ''İsrail insanlık suçu işliyor. Bu katliamların Güvenlik Konseyi tarafından hala ele alınmamış olması bu gerçeğin gizli kalacağı anlamına gelmiyor'' diye konuştu.

İsrail'in BM Temsilcisi Dan Gillerman da yaptığı konuşmaya ''Bu pazar korkunç ve kanlı bir pazar'' diye başlayarak Kana'da sivillerin ölümünden dolayı üzgün olduklarını söyledi.

Gillerman, İsrail ile Hizbullah arasında hiçbir şekilde karşılaştırma yapılmaması gerektiğini belirterek, saldırıda ölenlerin aslında Hizbullah'ın ve terörün kurbanı olduklarını savundu.

Gillerman, Kana'nın Hizbullah'ın bir merkezi haline geldiğini iddia ederek, İsrail'in daha önceden kasabada yaşayanları Kana'dan ayrılmaları konusunda uyardığını belirtti.

''Eğer Hizbullah olmasaydı bugün olanlar da yaşanmayacaktı'' diyen İsrailli temsilci, Güvenlik Konseyi üyelerini ''kendi insanını kalkan olarak kullanan Hizbullah'ın oyununa gelmemeleri'' konusunda uyardı.

Kaynak: AA