BM Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

BM Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

05.10.2006 ? Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Sudan Hükümetinin, Konseyin Yeni Dönem Başkanı Japonya ve Diğer Bazı Ülkelere Yolladığı Mektup Üzerine Bugün Acil Bir Toplantı Yaptı.

BM Güvenlik Konseyi Acil Toplandı

05.10.2006 ? Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Sudan hükümetinin, Konseyin yeni dönem başkanı Japonya ve diğer bazı ülkelere yolladığı mektup üzerine bugün acil bir toplantı yaptı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton, gazetecilere yaptığı açıklamada, mektupta Sudan hükümetinin, Darfur bölgesinde Afrika Birliğinin yönetiminde olan barış gücünün BM'ye devredilmesini ve genişletilmesini öngören 1706 sayılı kararını tümüyle reddettiğini yeniden vurguladığını söyledi.

Bolton, mektupta Sudan hükümetinin, Darfur'da oluşturulması planlanan BM barış gücüne kendi rızası yokken herhangi bir katkıda bulunulmasını "düşmanca bir davranış" ve BM'ye üye bir devletin "işgalinin" başlangıcı olarak göreceğini açıkladığını söyledi.

Sudan hükümetinin mektubunun amacının, BM barış gücüne katkıda bulunmayı düşünen ülkelere bir nevi "gözdağı vermek" olduğunu savunan Bolton, Sudan'ın tavrının Darfur'da bir trajediyi engellemek isteyen BM Güvenlik Konseyi'nin otoritesine doğrudan bir başkaldırı olduğunu söyledi.

Bolton, Sudan'a güçlü bir cevap verilmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda Konseyin bir başkanlık bildirisi yayınlamasını istediklerini, pek çok Konsey üyesi ülkenin de bu fikri desteklediğini söyledi.

Kaynak: AA