BM Gıda Programı Asya Direktöründen Uyarı

BM Gıda Programı Asya Direktöründen Uyarı

BM Dünya Gıda Programı Asya Direktörü Tony Banbury, Gıda Fiyatlarında Artışla İlgili Olarak, Asya'da Bazı Ülkelerin Uyguladığı İhracat Yasaklarının Erzakların Teminini İmkansız Kılabileceğini Söyledi.

BM Gıda Programı Asya Direktöründen Uyarı

BM Dünya Gıda Programı Asya direktörü Tony Banbury, gıda fiyatlarında artışla ilgili olarak, Asya'da bazı ülkelerin uyguladığı ihracat yasaklarının erzakların teminini imkansız kılabileceğini söyledi.

Banbury, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarındaki artışın, örgütün Asya programının maliyetine 160 milyon dolar eklediğini belirtirken, buğday üreticisi Pakistan ve pirinç üreticisi Vietnam gibi ülkelerin, yüksek fiyatların halk üzerindeki etkisini yumuşatmak için ihracatı yasakladığını, bunun da erzaklarla ilgili endişeye yol açtığını kaydetti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da, Dünya Gıda Programı yöneticilerinden Josette Sheeran ile Londra'daki görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, biyoyakıtların küresel tarım üzerindeki etkisinin gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere gıda üretimini harekete geçirmek için acil bir eyleme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Brown'ın, Sheeran ile görüşmesinde gıda kriziyle ilgili olarak kısa dönemli bağışlar ve uzun dönemli stratejileri ele aldığı belirtildi.