BM Genel Sekreteri'nin Raporunun Yankıları Sürüyor

BM Genel Sekreteri'nin Raporunun Yankıları Sürüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'nin Yeni Yayınlanan Raporunun Yankıları Sürüyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın Raporu Olumlu Bulduklarını Açıklamasından Sonra, KKTC Dışişleri Bakanlığı da, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün Görev Süresinin 6 Ay Daha Uzatılmasına İlişkin Raporu Olumlu Bulduklarını Açıkladı.

BM Genel Sekreteri'nin Raporunun Yankıları Sürüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'nin yeni yayınlanan raporunun yankıları sürüyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın raporu olumlu bulduklarını açıklamasından sonra, KKTC Dışişleri Bakanlığı da, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına ilişkin raporu olumlu bulduklarını açıkladı.

Henüz BM Güvenlik Konseyi'nde gündeme alınmış olmamasına rağmen, raporun önemli hususlar içerdiğini belirten Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Söz konusu raporda, özellikle 2008 yılının Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde hayati bir dönüm noktası olacağına vurgu yapılması, Kıbrıs Türk tarafının 5 Eylül önerileriyle örtüşmektedir. Bilindiği üzere Kıbrıs Türk tarafı da, bütünlüklü bir çözüme yönelik tam kapsamlı müzakerelerin bir an önce başlatılmasından yana olduğunu

birçok kez açıklamıştır" ifadelerine yer verildi.

Genel Sekreter'in raporunda, "Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların ortadan kaldırılmasının uzlaşmaya ve çözüme yardımcı olacağı" şeklinde olumlu ifadelere yer vermiş olmasının da, öncelikle Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, ayrıca da Kıbrıs konusu ile ilgilenen tüm ülke ve uluslararası kuruluşların mutlaka dikkate almaları gereken bir husus olduğu kaydedildi.

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, raporla ilgili daha ayrıntılı değerlendirmenin, rapor BM Güvenlik Konseyi'nde ele alındıktan sonra yapılacağını da belirtti.

(MG-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA