BM Genel Sekreteri Moon'un Suriye Temasları

BM Genel Sekreteri Moon'un Suriye Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ortadoğu'da Barışın Sağlanması İçin Çabalarını Sürdüreceğini Söyleyerek, Barışın Sağlanması İçin İsrail'den Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 Sayılı Kararlarını Uygulamasını İstedi.

BM Genel Sekreteri Moon'un Suriye Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ortadoğu'da barışın sağlanması için çabalarını sürdüreceğini söyleyerek, barışın sağlanması için İsrail'den Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 sayılı kararlarını uygulamasını istedi.

Suriye ziyaretine bu sabah başlayan Genel Sekreter Moon, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Şara ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüştü. Şam'dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Moon, Şam yönetiminden, Lübnan ile diplomatik ilişki kurulmasını ve Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkemenin kurulması konusunda işbirliği yapmasını istediğini söyledi. Moon açıklamasında, "Suriye ve İsrail arasında barışın sağlanması, Arap topraklarındaki işgalin sona

erdirilmesi ve Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarının uygulanmasını gerektiriyor" dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad'la Irak meselesi ve Suriye'deki Iraklı mültecilerin durumunu görüştüklerini ifade eden Moon, Esad'ın BM ile işbirliğini sürdüreceğini ifade ederek, "Başkan Esad bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda BM ile işbirliğini sürdüreceğini söyledi. Suriye Hükümeti BM'nin 1701 No'lu kararına bağlı olduğunu kaydetti. Başkan Esad'ı Lübnan'la bir anlaşma imzalaması için ikna ettim. İki ülke arasındaki sınır komitesinin aktifleştirilmesi konusunda bana söz verdi. Suriye ve

Lübnan arasında ortak bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olmak için ilgili ülkelerle işbirliğine hazır olduğunu bildirdi. Suriye ve Lübnan arasında diplomatik ilişkilerin başlatılmasını istedim" diye konuştu.

Lübnan'a silah kaçırılmasını yasaklayan BM'nin 1559 sayılı kararını da ele aldıklarını kaydeden Moon, "Suriye Lübnan'daki tüm güçlerle temas kurarak, olumlu bir rol oynayabilir. Hariri suikastı ile ilgili uluslararası mahkemenin oluşturulması için çaba harcanmasını istedim. Aynı zamanda bölgede adil barışın sağlanması 242 ve 338 sayılı kararların uygulanması gereği üzerinde durduk. Bölgede barışın sağlanması için çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

(GY-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA