BM Genel Sekreteri Moon'un Sudan Temasları

BM Genel Sekreteri Moon'un Sudan Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Sudan Ziyareti Kapsamında Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir ve Dışişleri Bakanı Lam Acol ile Bir Araya Geldi.

BM Genel Sekreteri Moon'un Sudan Temasları

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Sudan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir ve Dışişleri Bakanı Lam Acol ile bir araya geldi.

Bugün Cuba, El Faşir ve Darfur'u ziyaret eden BM Genel Sekreteri Moon, daha sonra Sudan Dışişleri Bakanı Acol ile başkent Hartum'da bir araya geldi. Görüşmede Cuba, El Faşir ve Darfur'da yaşanan sorunların yanı sıra eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan döneminden bu yana gelinen noktanın ele alındığı belirtildi. Moon, Lam Acol ile görüşmesinden hemen sonra Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Moon, "Uluslararası toplum, Darfur'da yaşanan

problemlere karşı hep kayıtsız kaldı. Fakat bu durum büyük bir hızla değişim içinde. Uluslararası toplum, sivil kuruluşlar ve yeni barış gücü ile Darfur'da barış sürecini başlatacağız. Ayrıca 27 Ekim'de Libya'da yapacağımız toplantıda barış sürecini hızlandırmak ve sürekliliğini geliştirmek için gerekli kararları alacağız" dedi.

(SK-EA-OYK-OK-D)