BM Genel Sekreteri Moon Sudan'da

BM Genel Sekreteri Moon Sudan'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Sudan'ın En Sorunlu Bölgesi Olan Darfur'da Yaşanan Sıkıntıları Yerinde Görmek ve Yeniden Şekillendirilecek Barış Gücü Hakkında Görüş Bildirmek İçin Başkent Hartum'a Geldi.

BM Genel Sekreteri Moon Sudan'da

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Sudan'ın en sorunlu bölgesi olan Darfur'da yaşanan sıkıntıları yerinde görmek ve yeniden şekillendirilecek barış gücü hakkında görüş bildirmek için başkent Hartum'a geldi.

BM Genel Sekreteri Moon, havaalanında Sudan Dışişleri Bakanı Mustafa Osman İsmail ve BM'li yetkililer tarafından karşılandı. Geniş güvenlik önlemleri altında havaalanından ayrılan Moon, daha sonra BM Hartum binasına geçti. Öte yandan, BM Sudan Sorumlusu Muhammed Abdullah Halim, havaalanında yaptığı açıklamada, "Sayın Moon Darfur'da yaşanan sıkıntıları bizzat görmek için Sudan'a geldi. Eski Genel Sekreter Kofi Annan'ın Darfur ziyaretindeki raporlarda bir gelişme olup olmadığını görmek için buraya geldi.

Moon, güney bölgesi Cuba'da John Garan zamanında yapılan ittifakın yürüyüp yürümediğini de Cuba Valisi ile bir araya gelerek değerlendirecek" dedi. Darfur'a gelecek barış gücü askerlerinin ABD tarafından lojistik olarak desteklenmesi gerektiğini söyleyen Halim, "Darfur'a gelecek barış gücü askerlerinin Afrika Birliği askeri olması gerekiyor" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Moon'un bütün bu izlenimlerden sonra Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El Beşir ile durum değerlendirmesi yapması, ardından da ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

(SK-EA-OYK-OK-D)