BM Genel Sekreteri İsrail Saldırılarını Kınadı

BM Genel Sekreteri İsrail Saldırılarını Kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Zirvede İsrail'in Filistinli Sivillere Yönelik Saldırılarını Kınadı.

BM Genel Sekreteri İsrail Saldırılarını Kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, zirvede İsrail'in Filistinli sivillere yönelik saldırılarını kınadı.


Senegal'in başkenti Dakar'daki Arap Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları zirve toplantısında konuşan Ki-moon, İsrail'in Gazze şeridine yönelik saldırılarda "orantısız güç kullandığını" belirterek, taraflara ateşkes çağrısında bulundu. İsrail saldırılarında kadın ve çocukların da içinde bulunduğu sivillerin öldüğüne dikkat çeken Moon, "Bu saldırıları kınıyorum ve İsrail'in bu saldırılara son vermesini istiyorum" diye konuştu.


Filistin'den Darfur'a değinen birçok İslam ülkesinde sıkıntılar olduğunu belirten Ki-mono, "Bu ülkelerin haklarını savunmaya çalışıyoruz. Ekonomik yardım, insani yardım gibi her türlü yardımları yapmaya çabalıyoruz" dedi.


Lübnan'da yaşanan cumhurbaşkanlığı krizine de değinen Ki-moon, "Lübnan hala bu büyük sorunu çözebilmiş değil. Hala bir cumhurbaşkanı seçilemedi. Ancak kısa süre içinde bu sorunu aşmaları gerekiyor" dedi.


İran'ın nükleer faaliyetlerine de değinen Ki-moon, Batı ile Tahran arasında yaşanan gerilimin siyasi diyalog yoluyla giderilmesi gerektiğini belirtti.


(CE-İB-İB-D)

Kaynak: İHA