BM'den Lübnan'daki Taraflara Çağrı

BM'den Lübnan'daki Taraflara Çağrı

BM'nin Lübnan Özel Temsilcisi Terje Roed-larsen, Dinci Örgüt Militanlarıyla Lübnan Ordusunu Karşı Karşıya Getiren Kanlı Çatışmalarla İlgili Olarak, "Sorumlu Davranılması" Uyarısında Bulundu.

BM'den Lübnan'daki Taraflara Çağrı

BM'nin Lübnan özel temsilcisi Terje Roed-Larsen, dinci örgüt militanlarıyla Lübnan ordusunu karşı karşıya getiren kanlı çatışmalarla ilgili olarak, "sorumlu davranılması" uyarısında bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Larsen, "BM Genel Sekreteri (Ban Ki-mun) adına Lübnan'daki bütün tarafları sorumlu davranmaya çağırıyorum" dedi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile de biraraya gelen Larsen, Lübnan'daki son durumun bir endişe kaynağı olduğunu da ifade etti.

Amr Musa da Fetih El İslam örgütüyle Lübnan arasındaki çatışmaları şiddetle kınayarak, "Durum hepimiz için kaygı vericidir" dedi ve Lübnan ordusunun ülkenin bütün bölgelerini kontrol etmek için gereken önlemleri alması gerektiğini söyledi.

Lübnan'a en çok yardım eden ülkelerden biri olan Suudi Arabistan hükümeti adına, bakanlar kurulu toplantısından sonra yayımlanan bildiride, Lübnan'ın egemenliği ve güvenliğinin korunması gerektiği belirtildi.

Bildiride, Gazze Şeridi'ndeki olaylara da değinilerek, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durdurulması için uluslararası müdahale çağrısında bulunuldu.