BM ve ABD'den Bağımsızlık Referandumuna İlk Yorum Geldi

BM ve ABD'den Bağımsızlık Referandumuna İlk Yorum Geldi

Kuzey Irak'taki referandum sonrası BM "Endişeliyiz" derken, ABD'den "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız." açıklaması geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bugün düzenlediği referandum sonrası BM ve ABD'den ilk açıklamalar geldi. BM, "Endişeliyiz" derken, ABD'den "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız." açıklaması geldi.

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILIYIZ"

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Genel Sekreter Antonio Guterres'in Irak'ın eğemenliği, toprak bütünlüğü ve birliğine saygı duyduğunu söyledi.

"REFERANDUM İSTİKRARSIZLIK GETİREBİLİR, ENDİŞELİYİZ"

Irak merkezi hükümeti ve IKBY arasında öne çıkan bütün sorunların diyalog ve uzlaşı yoluyla çözülmesi gerektiğini bir kez daha yineleyen Dujarric, "Genel Sekreter, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bugün düzenlediği referandumun bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyelinden endişe duyuyor." ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY: IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ

Beyaz Saray "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. Birleşik Irak'ın DEAŞ'ı yok etmesini umuyoruz." açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders "DEAŞ'ı ortadan kaldırmak ve İran'ı püskürtmek için birleşik bir Irak olmasını ümit ediyoruz" dedi.