BM Çevre Raporu: Harekete Geçilmeli

BM Çevre Raporu: Harekete Geçilmeli

BM, İklim Değişikliği Raporunda, Bugünkü ve Gelecek Nesillerin Hayatını Garanti Altına Alabilmek İçin Her Alanda Mutlaka ve Derhal Harekete Geçilmesinin Şart Olduğu Uyarısında Bulundu.

BM Çevre Raporu: Harekete Geçilmeli

BM, iklim değişikliği raporunda, bugünkü ve gelecek nesillerin hayatını garanti altına alabilmek için her alanda mutlaka ve derhal harekete geçilmesinin şart olduğu uyarısında bulundu.

BM Çevre Programının (BMÇP) 390 uzmana hazırlattığı 570 sayfalık devasa raporda, çevrenin korunması amacıyla alınması gereken tedbirlerin öncelik taşıdığı dünya liderlerine hatırlatılıyor.

Kenya'nın başkenti Nairobi'de bu akşam yayınlanan raporda, "ihtiyaçların hiç bu kadar acil, zamanın ise hiç bu kadar uygun olmadığına" işaret ediliyor ve "gerek bugünkü, gerekse bundan sonraki nesillerin baki kalabilmesi için hemen harekete geçmenin elzem ve zaruri olduğu" belirtiliyor.

İklimin son 500 bin yıl içinde olduğundan çok daha hızlı değiştiği kaydedilen raporda, geçen yüzyıl içinde dünyadaki ortalama hava sıcaklığının 0,74 derece arttığı, önümüzdeki yüzyıl içinde de 1,8 ile 4 derece daha artacağı vurgulanıyor.

Kaynak: AA