"Bizimle Dalga Geçtiler"

"Bizimle Dalga Geçtiler"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Yıl Önce 76 Olan Üniversite Sayısının Şimdi 156 Olduğunu Söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yıl önce 76 olan üniversite sayısının şimdi 156 olduğunu söyledi. Erdoğan, "Her ilde üniversite yapacağız' dedik, bizimle dalga geçtiler. 'Siz olsa olsa tabela yaparsınız' dediler." dedi.

Burdur'da çeşitli temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, Mehmet Akif Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Fakültesi'nde öğretim görevlileri ile bir araya geldi.

Rektör Prof. Gökay Yıldız'dan üniversitenin 5 yıllık gelişim süreci ile ilgili bilgi alan Erdoğan, daha sonra yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısının yarısına yakınını 8 yılda yaptıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "Bütün illere üniversite yapacağız, dedik. Bizimle dalga geçtiler. 'Siz olsa olsa tabela üniversitesi yaparsınız' dediler. Biz de dedik ki 'Önce tabelayı asacağız, sonra içini dolduracağız'. 76 olan üniversite sayısı şimdi 156. Üniversitesi olmayan ilimiz yok. Peki niçin bu adımı attık? Derdimiz şuydu; biz ülkemizde göçü engellememiz lazım.

Göçü engellemenin en önemli yollarından bir tanesi; üniversiteye gidecek öğrencilerimizi kendi illerinde kısmi azamisiyle nasıl tutabiliriz. Eğer kendi ilinde üniversitesi varsa o zaman Güneydoğu'daki, Doğu'daki anne ve babalar çocuğunu Batı'ya göndermeyecektir. Hakikaten çocuğu çok çok farklı bir fakülte düşünüyorsa Batı'ya gidecektir. Aksi takdirde öğrenci 'Nasıl olsa benim ilimde üniversite var dolayısıyla ben burada okuyabilirim' diyecektir. Annesiyle, babasıyla sabah akşam birada olma imkanını sağlayacaktır. Üniversitelere gidecek öğrencilerimizi tutarsak azami olarak göçü engellemiş, başarı elde etmiş oluruz." diye konuştu.

İktidarları döneminde hükümet bütçesinden en fazla ödeneğin eğitime aktarıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Başbakanlık ve hükümetimiz döneminde böyle vatan şairimizin adını bir üniversiteye vererek kazandırmanın mutluluğu sebebi ile kendimi ve arkadaşlarımı gururlu hissediyorum. Burası bir dağ başıyken, azimli kararlı bir şekilde atılan tohumlar, fidana ardından da çınara dönüşen bir üniversite oldu. Üniversitenin bütçesi şu anda Burdur İl Özel İdaresi'nin 2 katından fazla. Bu konuda bizim bir kararlığımız var.

Türkiye'yi 4 temel taş üzerinde yükselteceğiz. Bunun birinci adımı eğitim, ikincisi sağlık, üç adalet ve son olarak da emniyet olacak. Eğitimi bütçemizin birinci sırasına taşıdık. Zira eğitimde eğer başarıyı yakalayamazsak muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı söylememiz lafta kalır." ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Gökay Yıldız da, Başbakan Erdoğan'a konuşmasının ardından Erdoğan'a porselen bir tabak ile Erdoğan'ın portresinin resmedildiği bir tablo hediye etti.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Bucak ilçesine geçti. - BURDUR

Kaynak: CHA