Bizim Tugay Unutuldu

26.10.2016 09:27 | Son Güncelleme: 26.10.2016 09:27
Bizim Tugay Unutuldu

15 Temmuz darbe girişiminden sonra şehir dışına çıkarılması gündeme gelen askeri birliklerden metropollerde olanların taşınma işlemi tamam. Kalkışma gecesi dışarı çıkmayan ancak büyük bir hazırlığın yapıldığı Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından yana hareketlilik yok.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında kent merkezlerinden kaldırılacağı açıklanan askeri birliklerin taşınma işlemlerinde sona gelindi. Bu kapsamda birçok metropolde bulunan askeri birlikler ya taşındı ya da ellerindeki askeri malzemeler başka birimlere gönderildi. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminde önce, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde şehir dışına taşınması vaat edilen ancak bir türlü adım atılmayan Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında taşınmayla ilgili şu ana kadar herhangi bir kıpırdanma olmadığı gözlendi. 15 Temmuz darbe girişiminde 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan'ın gözaltına alınmasının ardından kamuoyu Urfa'daki bu birliğin de taşınmasını bekliyordu. Tugayın taşınması için dönemin 30 Mart seçimleriyle Belediye Başkanı olan Celalettin Güvenç, tugayın taşınıp yerinin ise yeşil alan olacağı yönünde vaatte bulunmuştu. Ancak bu vaat yerini getirilmedi. Daha sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devralan Nihat Çiftçi de benzer vaatlerde bulundu ancak şu ana kadar somut bir adım atılmadı.

TAŞINMALARDA ANKARA VE İSTANBUL BAŞTA

Ankara Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığında taşınma işlemleri, ağustos ayının sonuna doğru başladı. Bu kapsamda Eğitim Destek Tabur Komutanlığına bağlı 62 tank ile 37 zırhlı personel taşıyıcı ve muharebe aracı, Şereflikoçhisar'a taşındı. Tanklar, tank taşıyıcılarla birliklerinden çıkarıldı. Kışladaki malzemeler ise tırlarla taşındı. Komutanlıktaki 66 tank ile 43 zırhlı personel taşıyıcı da demiryoluyla Burdur'daki askeri birliğe nakledildi. Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki taşınma işlemleri ise tamamlandı. Buradan 40 tank, zırhlı personel taşıyıcı ve muharebe aracının bulunduğu 110 paletli araç ve 6 obüs, Çankırı'daki birliğe sevk edildi. Tank taşıyıcıların kullanıldığı nakliyatta askeri malzemeler 4 tırla götürüldü.
Taşınacağı açıklanan İstanbul'daki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında da işlemler tamamlandı. Bu kapsamda Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığından 14 obüs tank taşıyıcılarla Kahramanmaraş, 80 tank ve 169 paletli zırhlı araç da Gaziantep'teki birliklere demiryoluyla nakledildi.
İstanbul Bağcılar'daki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından da 40 tank Tekirdağ, 15 obüs ve 158 paletli zırhlı araç da Sivas'ın Ulaş ilçesindeki birliklere gönderildi. Ağustos ayından itibaren taarruz, genel maksat ve eğitim ile yük uçaklarından oluşan 180 hava aracından 11'inin Malatya ve İzmir'deki birliklerine nakli gerçekleştirildi.
Ankara'daki Mürted Hava Meydan Komutanlığı ile Malatya Erhaç'taki 111. Filo Komutanlığındaki toplam 78 savaş uçağından 56'sının Konya ve Eskişehir'e taşınma işlemi tamamlandı.

56 SAVAŞ UÇAĞI KONYA VE ESKİŞEHİR'E İNTİKAL ETTİRİLDİ

Taşınma işlemi 20 Eylül'de başlayan Mürted'de konuşlu 151. Filo Komutanlığındaki 12 F-16 ile 153. Filo Komutanlığındaki 17 F-16'nın geçici olarak Konya'ya intikali sağlandı. İki filo komutanlığındaki uçaklar, pist bakım işleminin tamamlanmasının ardından Merzifon'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına nakledilecek. 113. Filo Komutanlığındaki 16 F-16 ile 111. Filo Komutanlığındaki 11 F-4 savaş uçağı, Eskişehir'e götürüldü. Öte yandan, 141. Filo Komutanlığı 151. Filo Komutanlığı, 142. Filo Komutanlığı 113. Filo Komutanlığı, 143. Filo Komutanlığı ise 153. Filo Komutanlığı olarak teşkilat değişikliği yapıldı.

SOLOTÜRK KONYA'YA TAŞINDI

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından konuşlu olduğu başkentteki filo komutanlığı lağvedilen Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi SOLOTÜRK, komutan emriyle Konya'ya taşındı. Solotürk ekibi 2016'da 11 Nisan kutlamaları için Şanlıurfa'ya gelmişti.

ÇİFTÇİ: BOTANİK PARK OLACAK

6 Ekim 2016'da Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın şehir dışına çıkarılmasıyla birlikte boşalacak olan 4 bin dönümlük alana botanik park inşa edileceğini açıkladı. Çiftçi, "GAP 1'inci etap çalışmaları devam ediyor. Burası devasa anlamda büyük bir park alanı olacaktır. Şehir ormanı ile birleştirildiğinde buraları tamamen botanik park haline getireceğiz. 4 bin dönümlük bir alan var. Şanlıurfa'da bulunan askeri alanda planlama çalışmaları yapıyoruz. Hükümetimizin, Başbakan'ımızın ve Reis-i Cumhurumuzun bu konuda AK Parti hükümetinin genel olarak bakışıdır. 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nın şehir dışına çıkmasıyla birlikte o alanda Şanlıurfa'ya nefes verebilecek bir botanik park çalışması yapılacaktır. Artık tugayın şehir içerisinde kalmasının bir anlamı yok ve bu yönde proje çalışmamız olacak. Bu çalışmaları kamuoyuna açıklayacağız" dedi.(Kaynak: Gazete İpekyol)

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title