'Bize Denildi Ki 'Çocuklarınızı Terörist İlan Edin,

'Bize Denildi Ki 'Çocuklarınızı Terörist İlan Edin,

Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, 'Bize Denildi Ki 'Çocuklarınızı Terörist İlan Edin, Sizi Farklılıklarınızla Kabul Edeceğiz.' Kürt Halkı ve Hiçbir Kürt Ferdi Bunu Kabul Etmez' Dedi.

'Bize Denildi Ki 'Çocuklarınızı Terörist İlan Edin,

Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, 'Bize denildi ki 'çocuklarınızı terörist ilan edin, sizi farklılıklarınızla kabul edeceğiz.' Kürt halkı ve hiçbir Kürt ferdi bunu kabul etmez' dedi.

Batman Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Yaşar Kemal Kent Ormanı'nın açılışına katılan Milletvekili Tuncel, önemli açıklamalar yaptı. Türkiye demokrasisi açısından önemli bir sürecin başladığını söyleyen Tuncel, Kürtler'in ikinci defa kendi temsilcilerini parlamentoya gönderdiğini ifader etti. Tuncel şöyle konuştu:

'Kürtler ilk defa 16 yıl önce temsilcilerini meclise göndermişti. Ne yazık ki sekteye uğradı. Kürt parlamenterler yaka paça alınıp cezaevine konuldu. Kürt halkı bu kez bir kadınını cezaevinden alıp meclise gönderdi. Bu, Türkiye demokrasisi açısından, Türkiye siyaseti açısından önemlidir. Bu önemli bir mesajdır. Nedir bu mesaj? Benim cephemden alınması gereken mesaj; 'Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için bu ülkede insan hakları, demokrasi ve özgürlükler için mücadele et'. Bu sorunun çözümü

için çaba harca. Ama aynı şekilde devlete de bir mesajdır. Bugün PKK adına yargılanan bir kadını cezaevinden çıkartıp parlamentoya gönderiyorsak, 'bu sorunu parlamentoda çöz' demektir. Bunun arkasında bir halkın özgürlük ve demokrasi özlemi var. Bunun böyle dikkate alınması lazım.'

'ANA MUHALEFET PARTİSİYİZ'

Milletvekili Sabahat Tuncel, DTP'nin ilk günden itibaren ana muhalefet partisi olduğunu ispatladığını savundu. Program görüşmelerinde bunu ortaya koyduklarını belirten milletvekili Tuncel, bundan sonra da Türkiye'nin en büyük ana muhalefet partisi olacaklarını kaydetti. Bu konuda gerekli desteği görmediklerini ifade eden Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Yine bize denildi ki 'çocuklarınızı terörist ilan edin, sizi farklılıklarınızla kabul edeceğiz'. Hiçbir Kürt ferdi, kürt halkı bunu kabul etmez. Kimse bunu bizden beklemesin. Kürtler bu ülkede demokratik ve barışçıl ortamda kendi kimliklerini özgürce ifade ederek, farklılıklarıyla bu coğrafyada yaşamak istiyor. Bunu çok net bir şekilde ifade ettik. Bizden faydalanmaları gerekir. Bizi ötekileştirerek değil, 'bize benze, gel' diyerek değil, farklılıklarımızla birlikte bu sorunu çözebiliriz. Biz şunu

söylüyoruz. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü, Kürt halkına hizmet kadar Türkiye halkına da hizmettir. Bu böyle ele alınmalıdır. Biz bu sorunu çözersek Batman ile İstanbul'u daha yakın kılacağız. Bu ülkenin doğusuyla batısını daha yakın kılacağız. Bu böyle bilinmelidir. Bu sadece Kürtler'e hizmet değil, aynı zamanda Türkiye halklarına büyük bir hizmettir. Bunun böyle ele alınması gerekir.'

'BENİM BİR YANIM TUTSAK'

Milletvekili Sabahat Tuncel, cezaevinden çıkıp Batman'a geldiğini, ancak halen cezaevlerinde binlerce arkadaşının bulunduğunu dile getirerek, 'Hep söylüyorum benim bir yanım tutsak. Eminim ki hepinizin de bir yanı tutsak. Eğer tutsak olan yanımız özgür olursa hepimizi kazanacağız' diye konuştu.

İlk kez yaşayan birinin isminin ormana verildiğine tanık olduğunu belirten Tuncel, 'İnsanlar öldükten sonra onlar adına iyi şeyler yapılır. Belediye başkanını kutluyorum. Türkiye edebiyatı açısından önemli bir şahsiyetin böyle bir isimle anılması veya yaşarken bunun yapılması oldukça önemli. Türkiye'de ormanların yakıldığı, ekolojik dengenin insanlar tarafından bozulduğu bir zaman diliminde böyle bir ormanın inşa edilmesi oldukça anlamlıdır' diye konuştu.

Milletvekili Tuncel'in konuşmasından sonra program, verilen konserle son buldu. Açılışa DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve çok sayıda davetli katıldı.

(ZG-OK-Y)