Bitlis'teki 55 Stk: Dershaneleri Kapatmak Sosyal Sorunlara Yol Açar

Bitlis'teki 55 Stk: Dershaneleri Kapatmak Sosyal Sorunlara Yol Açar

17.11.2013 12:43 | Son Güncelleme: 17.11.2013 12:43
Bitlis'teki 55 Stk: Dershaneleri Kapatmak Sosyal Sorunlara Yol Açar

Bitlis ve ilçelerinde faaliyet gösteren yaklaşık 55 sivil toplum kuruluşu (STK), dershane, etüt merkezi ve okuma salonlarının kapatılmasını öngören tasarıya, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Bitlis ve ilçelerinde faaliyet gösteren yaklaşık 55 sivil toplum kuruluşu (STK), dershane, etüt merkezi ve okuma salonlarının kapatılmasını öngören tasarıya, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi. STK'lar, "Dershaneleri kapatma kararı sosyal problemlere yol açacaktır. Zira bu eğitim kurumları Doğu’da çocukları terör örgütlerinden koruyor. Dershanelerin sundukları hizmet halkın teveccühünü kazanmıştır." dedi.

Bitlis Ulu Cami önünde bir araya gelen STK temsilcileri, burada basın açıklaması yaptı. STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen Bitlis Şube Başkanı İsmet Alca, “Dershaneleri kapatma girişimi Anayasa teminatı altındaki teşebbüs hürriyeti ile çelişmektedir.” dedi.

Anayasa'nın 48. maddesinde “Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir” ifadesinin yer aldığına dikkat çeken İsmet Alca, ”Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti ilkesinin altını dolduran hürriyetlerden biri olan teşebbüs hürriyetinin Meclis marifeti ile de olsa gasp edilmesi, kısıtlanması kabul edilemez. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak üzere hazırlandığı iddia edilen kanun taslağı, Anayasa’nın 48. maddesi ile devletin temel amaç ve görevlerini tanımlayan 5. maddesiyle çelişmektedir. Kanunlar, Anayasa’ya aykırılık teşkil edemeyeceğine göre MEB’in gece yarısı girişimini TBMM onaylarsa, hukuk devleti ilkesi ağır yara alacaktır.” diye konuştu.

Dershanelerin rant odağı gibi gösterilmesine anlam veremediklerini açıklayan Alca, şöyle konuştu: “Bu müesseselerin özel okullara gidemeyen, özel ders alamayan orta ve dar gelirlilerin elindeki tek alternatiftir. Doğu’nun ücra köşelerinden dershanelere devam ederek en iyi okullara giriş hakkı kazanmış öğrencilerimiz, dershanelerin katkısıyla bu fırsatı yakalamaktadır. Özel dershanelerin varlığının tartışma konusu yapılmasının buradaki yönetici, öğretmen ve diğer çalışanlar ile öğrenciler üzerinde geleceğe yönelik ciddi kaygılar oluşturmaktadır. 4 bine yakın özel dershane, özel ders alamayan 1,5 milyon dar gelirli, orta halli ailenin çocuğuna hizmet veriyor. 50 binden fazlası öğretmen olmak üzere 100 bini aşkın çalışanıyla önemli bir istihdam alanı. Dünyada dershaneciliği yasaklayan bir ülke bulunmamaktadır. Tek yasaklı ülke olan Güney Kore’de bile yasak 2000 yılında kaldırılmıştır. Gelişme hızı yüksek olan Uzakdoğu ülkelerinde dershaneye gitme oranı yüzde 50’lerdeyken, bu kadar gürültü koparılmasına karşılık aynı oran bizde sadece yüzde 8’dir.”

“EĞİTİMDEKİ ÖNCELİK DERSHANELERİN KAPATILMASI DEĞİL KALİTESİNİN ARTIRILMASIDIR”

Eğitimdeki önceliğin 'dershanelerin kapatılması değil, kalitesinin artırılması' olduğuna işaret eden Alca, ”Dershaneleri kapatma kararı sosyal problemlere de yol açacaktır. Zira bu eğitim kurumları Doğu’da çocukları terör örgütlerinden koruyor. Sınavlara hazırlık ve okullara destek amacıyla hizmet veren dershanelerin sundukları eğitim öğretim hizmeti ile halkın teveccühünü kazanmaktadır. Dershaneler birkaç istisna dışında, öğretmenler tarafından az sermayeyle kurulmuş, yoğun emekle çalışan küçük işletmelerdir. Şeffaf ve katılımcı bir metot takip edilmemesi bakanlığın hüsnü niyet taşımadığını göstermiyor mu? İş dünyası, toplumun ihtiyaçlarına göre yatırım ve girişimlerini ayarlama hakkına sahiptir. Dershaneleri kapatmaya çalışmak teşebbüs hürriyeti ile çelişmektedir. Yapılan iş kanunlara aykırı olmadığı sürece, toplumun, ülkenin genel menfaatlerini zedelemediği sürece anayasa teminatı altındadır. Bu girişim, Türkiye’ye getirmeye çalıştığımız yabancı sermaye için de ciddi soru işaretleri oluşturacaktır. İş dünyası olarak ülkemize ciddi zarar vereceği endişesini taşıyoruz. Hükümet, bu görüşleri dikkate alarak hatada ısrar etmemeli. Ortalama yıllık ücreti bin 500 - 2 bin TL olan dershaneleri kaldırıp fiyat aralığı 10 bin ile 20 bin lira arasında değişen özel okulları alternatif olarak sunmanın ekonomik bir yanı yoktur.” şeklinde konuştu.

“TAMAMEN ÜCRETSİZ OLAN OKUMA SALONU VE ETÜT MERKEZLERİNİN KAPATILMASINA ANLAM VEREMİYORUZ”

Dershanelerin kapatılmasına anlam verememişken, tamamen ücretsiz olan etüt merkezi ve okuma salonlarının da kapatılmak istendiğine dikkat çeken Alca, şunları ifade etti: “Dershanelerin kapatılmasını öngören taslağın içeriğinde ayrıca tamamen ücretsiz olan okuma salonları ve etüt merkezlerinin de kapatılmasının yer aldığı, iddialar arasındadır. Henüz dershanelerin kapatılmasına bir anlam verememişken, tamamen ücretsiz olarak öğrencilere her anlamda destek sağlayan okuma salonu ve etüt merkezlerinin kapatılacak olmasını endişe ile karşılıyoruz. Son günlerde ülkemizin bir numaralı gündem maddesi olan dershanelerle ilgili net bir açıklama beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Çünkü yaşanan bu durum konunun asıl muhatabı olan öğrencilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle Bitlis’teki STK’lar olarak, zamansız ve toplumun fikri alınmadan yapılan bu yanlışlıktan vazgeçilmesi çağrısında bulunmak istiyoruz. Ayrıca, bu süreçte bölgemizde söz konusu dershane, okuma salonları ve etüt merkezlerinin maddi imkanlarla desteklenip devlet eliyle daha kaliteli bir hale getirilmesi ve gençlerin hayata daha iyi hazırlanması için zemin hazırlanmalıdır.”

Yapılan basın açıklamasına Bitlis Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİSİAD), Bitlis Öğretmenler Derneği (BÖDER), İnci Hanımlar Derneği (İnci-Der), Bitlis Tarihi Kültürel Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği (BİKÜAD), Bitlis Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER), Özel Selahaddin Eyyübi Lisesi Mezunları ve Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ÖSELİMDER), Dideban Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Bitlis Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, TFFHGT Şube Başkanlığı, Yeni Ufuk Hanımlar Derneği, Bitlis Spor Adamları Derneği, Öz Bitlis Spor Kulübü Başkanlığı, Bitlis Gençler Birliği Spor Kulübü Başkanlığı, Bitlis Muhtarlar Derneği, Hizan Yardımlaşma Derneği, Tatvan Gönüllü Eğitimciler Derneği, Güroymak Eğitim Severler Derneği, Bitlis Köyleri Yardımlaşma Derneği, Tatvan Girişimci İş Adamları Derneği, Bitlis Barosu, Anadolu Gençlik Derneği, Bitlis Şehit Aileleri Derneği, Bitlis Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, Bitlis Sanat Tiyatrosu, Fem Dershaneleri, Final Dershaneleri, Bitlis Folklor Eğitim Derneği, Bitlis Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kültür Memursen, Bayındır, Memursen, Geylani Araştırma Derneği, Sağlık Sen, Birlik Haber Sen, Bem Birsen, Enerji Birsen, Toç Birsen, Büro Memursen, Ulaştırma Memursen, Bitlis Hulusi Memurlar Derneği, Bitlis Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gönüllü Eğitimciler Yardımlaşma Derneği, Tatvan Mezunlar Derneği, Tatvan Diyanet Mensupları Derneği, Ahlat Eğitim Gönüllüleri Derneği, Ahlat Eğitim Derneği olmak üzere yaklaşık 55 STK destek verdi.

Bitlis'teki 55 Stk: Dershaneleri Kapatmak Sosyal Sorunlara Yol Açar

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title