Bitlis'te Yağan Kar, Çobanları Siirt'e Sürükledi

Bitlis'in yaylalarında bulunan birçok küçükbaş hayvan sahipleri, Bitlis'te yağan kardan dolayı Siirt'in çeşitli köylerine yerleştiler.

Bitlis'te Yağan Kar, Çobanları Siirt'e Sürükledi

Bitlis yaylalarında aşırı kardan kaçan küçükbaş hayvan sahipleri, hayvanları ile birlikte Siirt'in çeşitli köylerine yerleştiklerini ve kışı burada geçireceklerini öğrenildi. Bitlis'in yaylarında yazı geçirdiklerini belirten çoban Semih Güncü, aşırı yağan kardan dolayı hayvanlarını otlatamadıklarını ve bu sebepten dolayı, henüz kar yağmayan Siirt'in çeşitli köylerine gideceklerini belirtti.

Sürüleri ile birlikte 6 gündür yoldalar

Toplam 600 küçükbaş hayvan ile 6 gündür yollarda olduklarını belirten çoban Güncü "Bizler toplam 6 gündür yoldayız. Bitlis'in yaylalarında geliyoruz ve oralarda çok kar yağmaya başladı. Hayvanlarımızı otlatamıyoruz, bu sebepten dolayı Siirt'e geldik ve köylerinde yerleşim kuracağız" dedi.

Kış ayını Siirt'te geçirmek istediklerini belirten çoban Semih Güncü, saman ve yem fiyatlarının yüksek olduğunu ve bu yıl ciddi sıkıntılarda olduğunu belirten Çoban Güncü küçükbaş hayvan fiyatlarının ise 500-800 arasında satıldığını belirti.

Muhabir: M. Yücel DURAK