Bitlis'te Turizim Haftası Etkinlikleri

Bitlis'te Turizim Haftası Etkinlikleri

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Bitlis'te Turizm Gelirlerinin Artması İçin Özellikle Bitlisli İş Adamlarının Kente Yatırım Yapması Gerektiğini Söyledi.

Bitlis'te Turizim Haftası Etkinlikleri

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Bitlis'te turizm gelirlerinin artması için özellikle Bitlisli iş adamlarının kente yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Turizm Haftası münasebetiyle Bitlis Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa katılan Hüsnü Işıkgör, Bitlis'te konaklanacak yer ve ulaşım sıkıntısı yaşandığını belirterek, bunların aşılması gerektiğini anlattı. Işıkgör, "Bitlis'in çok büyük değerleri var. Bu değerleri korumak zorundayız. Hizmet kalitesi açısından iyi yerde olmamız lazım. Maalesef hizmet kalitesi açısından iyi yerde olduğumuzu söylemek çok zor. Bir tane yatırım işletme belgeli otelimiz var. O da 175 yatak kapasiteli. Özellikle Bitlisli işadamlarına seslenmek istiyorum. Eğer burada turist görmek, turizm pastasından pay almak istiyorsak, altyapı yatırımlarını yapmak zorundayız" dedi.

Bitlis'te artık çok güzel tesislerin yapıldığını, bu çerçevede İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Nemrut Kayak Merkezi'nin faaliyete başladığını anımsatan Işıkgör, şunları söyledi:

"Eskiden yağan kara zahmet diyorduk. Artık bu zahmet rahmete dönüştü. Bu rahmetten faydalanmak bu tesisi en iyi şekilde çalıştırmak zorundayız. İç turizm büyük bir gelir kaynağıdır. Bitlis'in 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip. Kent, Selçuklu mezarlığıyla, türbeleriyle, medreseleriyle, dünyada eşi benzeri olmayan ve dünyanın ikinci büyük krater gölüyle bir turizm cennetidir. Bunları gündemde tutmak için çaba harcamak gerekiyor. Projelerimizle herkese hitap edebilecek bir altyapıyı oluşturma çabası içindeyiz. Yaptığımız yatırımlarla büyük bir yatırım hamlesi içindeyiz. Kurtarma projelerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 5226 Sayılı Kanunla devletimiz bize sunduğu hibeler var. Biz bunu yeterince kullanamıyoruz. Bu ödenek Bitlis'teki tarihi evlerin kurtarılmasında kullanılabilir. Ne yazık ki 2006 yılında 26 kişi, 2007 yılında 13 kişi bu kaynaktan yararlanmış. Bu paradan Bitlis yararlanmıyor. Bu bizi üzüyor. Devlet size imkan sağlamış, bu imkanın kullanılması gerekiyor."

Yapılan konuşmaların ardından Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri günün anlam önemini belirten skeçler sundu. Turizm konulu resim, şiir ve kompozisyon hazırlayıp dereceye giren öğrencilere, Vali Yardımcısı Mehmet Türköz ve diğer davetliler tarafından ödülleri verildi. Program, Bitlis Tanıtım Sergisi'nin açılmasıyla sona erdi.

(Yİ-MET-MEF-Y)

Kaynak: İHA