Bitlis'te Trafik Haftası

Bitlis'te Trafik Haftası

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Trafik Kazalarının Bölücü Terör Örgütünden Daha Çok Can Aldığını Söyledi.

Bitlis'te Trafik Haftası

Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, trafik kazalarının bölücü terör örgütünden daha çok can aldığını söyledi.

Bitlis Emniyet Müdürlüğü tarafından 'Trafik Haftası' nedeniyle bir tören düzenlendi. Polis Evi bahçesinde düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Mevlüt Atbaş, modern hayatta insanların vazgeçilmezi olan trafikte araç sayısının her geçen gür artığını söyledi. Vali Atbaş, "Refah seviyesi yükseldikçe, araç sayısı artıkça trafikte ki yoğunlaşma da aynı oranda artmaktadır. Özellikle ülkemizde refah seviyesinin gittikçe artması, trafikteki bu olağan üstü yoğunluk hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olmuştur. Trafik sadece araçlardan değil, insanlardan da oluşmaktadır. Her sene ülkemizde binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Milyonlarca YTL milli servet heba oluyor. Trafik kazalarında kaybettiklerimiz yakınlarımızdır. Yine kaybettiğimiz araçlarımız, malımız ve mülkümüzdür. Dolayısıyla trafikteki bu zararı önlemek için, milletçe gayret sarf etmemiz gerekiyor. Bugün bölücü teröre verdiğimiz şehitlerin daha fazlasını, trafik kazalarına veriyoruz. Toplum olarak bu konuya dikkat etmemiz gerekir" dedi.

Bitlis Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun ise, yaptığı konuşmada trafik konusunda gerek yayaların, gerekse araç sürücülerinin bilinçlenmesi için her türlü çalışmayı yaptıklarını söyledi. Coşkun, "Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında, her yıl binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, on binlerce kişi yaralanıp sakat kalıyor. Bu kazalar büyük miktarda maddi zararlara neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı bir araştırmaya göre, her yıl savaşlarda ölenlerin 4 katı insan trafik kazalarında ölmektedir. Bu ölümlerin yüzde 90'ı da gelişmemiş yoksul ülkelerde meydana gelmektedir. Trafik kazalarının ve sonuçlarının azaltılabilmesi için, ilgili bütün kurum ve kuruluşlar, ülkemizde büyük çaba sarf etmelerine rağmen arzu edilen seviyeye ulaşamamaktadır" şeklinde konuştu.

Trafik haftası münasebetiyle okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra trafik kazası konulu tatbikatın ardından program sona erdi. Törene Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, Tatvan 6. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Tacettin Coşkun, Jandarma Komutanı Albay Turhan Yazıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, kurum amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

(VO-Yİ-AKK-Y) 07.05.2008 15:14 TSİ