Bitlis'te İki Aile Arasındaki Kan Davası Barışla Sona Erdi
Haberler » Güncel » Haber

Bitlis'te İki Aile Arasındaki Kan Davası Barışla Sona Erdi

Bitlis'te Urfan Ailesi ile Olgun Ailesi Arasında Yaklaşık 2 Ay Önce Çıkan Kavgada Urfan Ailesinden Necdet Urfan'ın Ölümü ile Ortaya Çıkan Husumet, Barışla Sona Erdi.

Bitlis'te İki Aile Arasındaki Kan Davası Barışla Sona Erdi

Bitlis'te Urfan ailesi ile Olgun ailesi arasında yaklaşık 2 ay önce çıkan kavgada Urfan ailesinden Necdet Urfan'ın ölümü ile ortaya çıkan husumet, barışla sona erdi.

Eski Bayındırlık Bakanı ve AK Parti Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan ve bölgenin ileri gelenleri tarafından hazırlanan barış törenine yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Bitlis merkeze bağlı Karaboy köyündeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Bitlis Müftülüğü'nde görevli bir imam tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından konuşan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, "Af dilemek ve affetmek bu toplumun en değerli öğeleridir. Geçmişte değişik yörelerde gördüğümüz yıllarca süren, huzursuzluklara, maddi manevi can kaybına sebep olan ve altına baktığınızda bir takım kişilerin yalanları ile ortaya çıkan küçük bir olay büyük acılara dönüşüyor. İnşallah ilimizde bu tür acıları yaşamayız. Her iki aileye de gösterdikleri olgunluktan dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra konuşan Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan ise bu barışın gerçekleşmesi için onlarca kez köye geldiğini belirterek, Ramazan ayı dolayısıyla böyle bir barışın sağlanmasına vesile olan her iki aileye de teşekkür ettiğini söyledi. Tezcan, "Bitlis'te bundan 2 ay önce meydana gelen olay sonrası iki aile arasındaki husumeti kaldırmak için bölgenin ileri gelenleri ile birlikte bu köye onlarca kez geldik. En son Urfan ailesinin büyüğü M. Şah Urfan'ın (Ben kimseden bir şey istemiyorum. Herkesi de affettim) demesi bizleri ve bölgedeki herkesi mutlu etmiştir. 2 aylık bir acısına rağmen bu büyüklüğü gösteren M.Şah Urfan'a huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu barışta emeği geçenlerden de Allah razı olsun." şeklinde konuştu.

Bitlis Müftüsü Halil Bektaş'ın günün anlam ve önemini belirten vaazının ardından taraflar Kur'an-ı Kerim'in altından geçtiler.

Barış törenine eski Bayındırlık Bakanı ve AK Parti Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, DTP Bitlis Milletvekili M. Nezir Karabaş, 6. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar, Bitlis Jandarma Komutanı Albay İhsan Sarı, Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, bölgenin ileri gelenleri ve vatandaşlar katıldı. (CİHAN)