Bitlis: Dünya Sigarasız Günü

Bitlis: Dünya Sigarasız Günü

Bitlis'te, "Dünya Sigarasız Günü'' etkinlikleri kapsamında bir panel düzenlendi.

Bitlis: Dünya Sigarasız Günü

Bitlis'te, "Dünya Sigarasız Günü'' etkinlikleri kapsamında bir panel düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele katılan Bitlis Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu, sigaranın zararlarına değindi. Hacımustafaoğlu, sigaranın zararlarının ileri yaşlarda daha çok ortaya çıktığını belirterek, "Bütün bunlara rağmen sigara içilmeye devam ediliyor. Sigara öldürücü hastalıklara neden oluyor ve sigaradan ölenlerin sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakması gerekiyor" dedi.

Bitlis İl Sağlık Müdürü Dr. Burhan Kardaş ise Türkiye'de sigaradan dolayı her yıl 110 bin insanın hayatını kaybettiğini belirtti. Kardaş, sigarayla mücadele için toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düştüğünü belirterek, "Sigarada bulunan nikotin, bağımlılık yapmaktadır. Sigara dumanının içerdiği katran akciğere zarar vermekte, karbonmonoksit kan dolaşımına giderek pıhtılaşmaya yol açmakta, atardamarların iç duvarlarına zarar vererek kalp krizine neden olmaktadır. Türkiye'de sigaraya bağlı ölümlerin önemli bir bölümü 35-70 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Vatandaşlarımız yaşamlarının en önemli 20-25 yılını sigara nedeni ile kaybetmektedirler. Her vatandaşımızı tümüyle sigaradan uzak durmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Panele katılan doktorlar sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı. "Sigara ve İnsan Sağlığı" konulu resim ve kompozisyon yarışlarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri davetliler tarafından verildi. Panele, Vali Hacımustafaoğlu ve İl Sağlık Müdürü Burhan Kardaş'ın yanısıra İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun ve çok sayıda öğrenci katıldı.