Bitlis: Bitlis'te Sel Felaketi

Bitlis: Bitlis'te Sel Felaketi

Bitlis ve İlçelerinde 5 Gündür Devam Eden Yağış, Birçok Yerleşim Biriminde Sel Baskınlarına ve Heyelana Yol Açtı. Heyelan Nedeniyle 25 Köy ve 80 Mezra Yolunun Ulaşıma Kapandığı Mutki'de, Köylerine Gidemeyen Vatandaşlar, İl ve İlçe Merkezinde Mahsur Kaldı. Mutki Kaymakamı Gürkan Demirkale, Heyelan Bölgesinde İncelemelerde Bulundu.

Bitlis: Bitlis'te Sel Felaketi

Bitlis ve ilçelerinde 5 gündür devam eden yağış, birçok yerleşim biriminde sel baskınlarına ve heyelana yol açtı. Heyelan nedeniyle 25 köy ve 80 mezra yolunun ulaşıma kapandığı Mutki'de, köylerine gidemeyen vatandaşlar, il ve ilçe merkezinde mahsur kaldı. Mutki Kaymakamı Gürkan Demirkale, heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu.

Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 1 haftadan beridir aralıksız devam eden yağışlar sonrasında başta Mutki İlçesi olmak üzere Adilcevaz, Tatvan, Hizan ve Güroymak'ta çok sayıda ev ve işyerini sular altında kalırken, Mutki'ye bağlı Meydan grup köy yolunda ve buna bağlı yaklaşık 59 köy ve 81 mezranın yollarında ulaşım sağlanamıyor. Açıklamada, özellikle son 2 günden beridir devam eden yağışlar sonrasında Bitlis-Mutki, Mutki-Meydan karayollarında toprak kaymalarından dolayı ulaşım sağlanamadığı; Karayolları, Bitlis İl Özel İdaresi ve Mutki Belediyesi ekiplerinin yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kaydedildi. Açıklamada ayrıca Mutki İlçesi'ne bağlı Çayırlı Köyü'nde sel sularına kapılan bir vatandaşın çevredekiler tarafından kurtarıldığı, kolunda kırk olan vatandaşın tedavi altına alındığı bildirildi. Bitlis ve Mutki İlçesi'ne alışverişe gelen köylülerin, yolların kapalı olması nedeniyle 2 gündür Bitlis ve Mutki'deki akrabalarının yanında kaldığı bildirilen açıklamada, Bitlis'in Hizan İlçesi'nde dün akşamdan beri verilemeyen elektriğin akşam saatlerinde yeniden verilmeye başlandığı ifade edildi.

Meydan Karayolu'nda meydana gelen heyelanın ardından bölgede incelemelerde bulunan Mutki Kaymakamı Gürkan Demirkale, buradaki çalışmaları yerinde izledi. Demirkale, Mutki'de şu ana kadar yaşanan sel felaketi ve toprak kaymalarında can kaybı olmamasından dolayı sevinçli olduklarını, ancak birçok köyle ulaşım sağlanamadığını belirtti. Yer yer yollara büyük kayaların düştüğünü ve bundan dolayı yolda kapanmalar meydana geldiğini ifade eden Demirkale, grup köy yollarında çalışmaların aralıksız devam ettiğini, birkaç gün içerisinde köylere ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Mutki Belediye Başkanı Birhan Güllübardak ise, ilçeye bağlı 59 köy ve 81 mezranın yolunun heyelan nedeniyle ulaşıma kapandığını, bu köylerde ikamet eden yaklaşık 150 vatandaşın Mutki merkezde mahsur kaldığını söyledi. Güllübardak, sel felaketinin şehir merkezinde yaklaşık 150 bin YTL hasara neden olduğunu söyledi. Güllübardak, "Meydan, Salman, Geyikpınar, Açıkala, Bağarası, Çatalerik gibi büyük köylerimizin de arasında bulunduğu 26 köy yolumuz heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Bitlis-Mutki Karayolu'nda dün gece heyelan meydana geldi. Bu yolları ulaşıma açmak için dün geceden bu yana çalışmalar devam ediyor. Köylerle haberleşme kesildi ve bazı köylerimizde de elektrik hatları zarar gördü" şeklinde konuştu.

Seli fırsat bilen çevredeki bazı köylülerin ise yağmur altında coşan Meydan Deresi'nde balık avladıkları görüldü.